Hamburg’da “Masal” ortamında aşı kampanyası

Hamburg’da aşı kampanyalarına destek amacıyla kapılarını açan düğün salonlarından Masal Deluxe düğün salonunu ziyaret eden Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Tschenscher, “sivil angajman budur” sözleriyle salon işletmecilerine teşekkür etti.

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da korona vakalarında artış hızla tırmanırken aşı kampanyaları hızını kesmeden devam ediyor. Nüfusunun yüzde 77,6’sının tam aşılı olduğu Hamburg’da göçmen kökenli işverenlerin işletmesindeki düğün salonları da aşı kampanyalarına desteklerini sürdürüyorlar. Düğün salonları, Sigorta Doktorları Birliği’nin mobil aşılama ekibiyle birlikte düzenli aralıklarla salonlarında aşılama kampanyaları gerçekleştiriyorlar. Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Tschentscher, Harburg semtinde Sezer Atılanok’un işlettiği Masal Deluxe adlı düğün salonundaki aşı merkezini ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu. Tschentscher’e Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekilleri Ali Şimşek ve Sören Schumacher refakat etti. Hamburg Aşı Merkezi’nden Dr. Berk Leventli, salondaki aşılama çalışmaları hakkında heyete bilgi verdi. Verdikleri destekten ötürü düğün salonu işletmecilerine teşekkür eden Tschentscher, “Düğün salonları işletmeciler sivil angajmanının en güzel örneğini gösteriyorlar. Sadece ‘düğün yapamıyoruz’ diye şikayet etmek yerine yapılması gerekenleri gördüler ve tatbik ediyorlar. Bu destek bizim için çok önemli ve takdir ediyoruz. Düğün salonları insanlara pozitif duygular veren yerler ve düğün ruhuyla aşılama güzel bir fikir” şeklinde konuştu. Tschentescher, “Ayrıca salonların geniş olması ve profesyonel yönetilmesinin yanı sıra buralarda ulaşamadığımız insanlara ulaşabiliyor, onlara kendi dillerinde hitap edebiliyoruz. Bu, insana farklı bir güven veriyor. Bu zor günleri birbirimize destek vererek atlatacağız. Aşı, hastalığı hastalığı ağır atlatmaktan bizleri koruyor” dedi.

DÜĞÜN SALONLARINDA 16 KAMPANYADA 10 BİNDEN FAZLA İNSAN AŞILANDI
9 düğün salonunun yer aldığı Düğün Salonları İnisiyatifi’nin koordinatörü, sözcüsü ve La Mira düğün salonu işletme müdürü Turgut Duman, “Hamburg Aşı Merkezi kapanıp da mobil aşılama merkezleri aranmaya başlandığında bu fikir aklıma geldi düğün salonu işletmecilerini arayarak önerimi onlara ilettim. Sonuçta korona kısıtlamaları nedeniyle zaten işletemediğimiz salonlarımızı aşı merkezi olarak sunmak adına birlik oluşturduk. Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz projede insanlar bizi artık aşı merkezi olarak görüyor” şeklinde konuştu.

Masal Deluxe işletmecisi Sezer Atılanok ise Pazartesi günü 500’den fazla insanın burada aşı yaptırdığına dikkat çekerek salonda ilk, ikinci ya da güçlendirici BioNTech, Moderna ve Johnson&Johnson aşılarının yapıldığını dile getirdi. Geçen yılın Eylül ayında düğün salonlarında aşı kampanyalarını başlattıklarını söyleyen Ali Şimşek, “Kısıtlamalar nedeniyle düğün yapamadıkları için bize başvuran düğün sahipleriyle istişare ettik ve bize argümanlarla geldiler. Düğün salonlarında düğün yapamayanların özel eğlenceler yapması nedeniyle vaka sayıları artınca salonlara kapsamlı hijyen konseptleri ve sıkı kontroller kaydıyla belirli sayılara izin verildi. Şu an kısıtlamalar nedeniyle fazla faaliyet gösteremeyen salonların aşı kampanyalarına destek vermesi takdire şayan. Eylül’den bu yana düğün salonlarındaki 16 kampanyada 10 binden fazla insan aşı oldu” dedi.