Hamburg’da Türkiye’nin geleceği tartışıldı!

Hamburg’da gerçekleştirilen “2018’de Türkiye’yi neler bekliyor?” başlıklı panelde Türkiye’nin geleceği tartışıldı. Etkinliğe gazeteci Prof. Dr. Emre Kongar ve CHP Milletvekili Utku Çakırözer konuşmacı olarak katıldı.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- CHP Hamburg ve Schlieswig-Holstein Birliği’nin düzenlediği “2018’de Türkiye’yi neler bekliyor?” başlıklı panele, Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer konuşmacı olarak katıldı. Delphi Showpalast salonunda gerçekleştirilen toplantıda selamlama konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan Erkan Erçin, “Demokrasi ve özgürlükler için usanmadan mücadele etmeliyiz. Türkiye otoriter hale geldikçe, demokrasiden uzaklaştıkça, içinde bulunduğu demokratik devletler topluluğu üyesi olmaktan çıkıp otokratik Müslüman devletler topluluğu mensubu olma yolunda ilerliyor. İçine kapanıp kendi karanlığına dönmekte olan ülkemizin geleceği için geç olmadan bu karanlıktan çıkması büyük önem taşıyor” dedi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan CHP Hamburg ve Schleswig-Holstein Birliği Başkanı Coşkun Coştur, AKP iktidarına yönelik eleştirilerini dile getirerek, “Türkiye, dinamik bir ülke ve böyle bir yönetimi hak etmedi. Örgütsüz toplumlar her daim kaybetmeye mahkumdur. Bir olacağız, diri olacağız. Zorlu dönemler, kararlı duruşlar gerektiriyor” dedi.

KONGAR: KİMLİK SİYASETİNE KARŞIYIZ
Prof. Dr. Emre Kongar konuşmasında Cumhuriyetin kuruluşundan çok partili sisteme geçişe ve Türkiye’nin yaşadığı darbeler arasındaki farklılıklara değindi. Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının yok edilerek bugünlere gelindiğini ifade eden Kongar, “Haklıyız, demokratiğiz, başkalarının haklarına da kendimize istediğimiz kadar saygılıyız, kimlik siyasetine karşıyız. Siyaset, Türk için, Kürt için, Çerkez için, mezhep için değil, insanlık için  yapılır. Demokrasi ancak eğitim ve örgütlülük gibi iki eylemle yükselir” sözleriyle eleştirilerini dile getirdi. Kongar, “Herkesi kucaklayan demokrasi ve adalet için direneceğiz ve Atatürk’ün yolunda mutlaka kazanacağız” dedi. Avrupa’da yaşayan Türklerin her iki ülkeye katkılarının büyük olduğunu ifade eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer konuşmasında, “Sizler iki ülkenin kalkınıp gelişmesine katkı sağlayanlarsınız ve emekleriniz çok kıymetli. Sizlerin emekleri Almanya’nın, dünyanın dinamosu olmasını sağlayan itici bir güçtür. Sadece yaşadığınız ülkenin değil, Türkiye’nin kalkınıp gelişmesinde de sizlerin önemli payı var. Sizler de ülkemiz konusunda büyük bir sorumlulukla karşı karşıyasınız. Türkiye’yi gittiği yanlış yoldan birlikte çıkarmalı, bunun için insanları ikna etmek zorundayız. Yeniden ülkemizin birlik ve beraberliği yönünde kenetlenmeliyiz” cümlelerine yer verdi.

ÇAKIRÖZER: TÜRKİYE’DE BEREKETSİZ BİR BÜYÜME VAR
15 Temmuz darbe girişiminden önce de Türkiye’de sıkıntılar olduğunu hatırlatan Çakırözer, “Bir kez daha lanetlediğim 15 Temmuz öncesi vatanseverler Balyoz gibi gerekçelerle hapislerde çürütüldü. Bu kumpası birlikte yapanlar bugün birbirine düşman oldular. Darbeyi savuşturduk ama hala gazeteciler, akademisyenler, bilgi üreten beyinler ya hapiste, ya işten atıldı. İçerde kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu bile bilmiyoruz” dedi. Çakırözer, “Şu an Türkiye’de halka yansımayan, zenginlerin rant sağladığı bereketsiz bir büyüme var. Üreten değil, tüketen bir büyüme var. Sendikalar eriyor ve emekçi kesin hakkını istediği gibi savunamıyor” cümleleriyle Türkiye’nin geleceğiyle ilgili karamsar  bir tablo çizdi. Konuşmacılar etkinliğin ardından katılımcılar sorularını cevapladılar.