Hamburglu film yapımcısı S-Bahn’da kâbusu yaşadı!

Hamburg’da bisikletiyle S-Bahn’a binen ve DB güvenlik görevlileri tarafından darp edilerek trenden indirilen Hamburglu film yapımcısı Oktay Çağla, sorumlular hakkında dava açacağını duyurarak ayrıca imza kampanyası başlattı.

 

 

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da toplu taşıma durağında bisikletiyle bindiği S-Bahn’dan yaka-paça indirilen Hamburglu film yapımcısı ve oyuncu Oktay Çağla, 3 Alman Demiryolları (DB) güvenlik görevlisi ve 3 polisin fiziksel müdahalesi sonucu yaralandı. Hastaneden darp raporu alan Çağla, görevliler hakkında gücü ve görevi kötüye kullanma gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. 29 Ocak Pazar günü yaşanan olayda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Çağla, “Çocuklarımın annesi Zübeyde’yle birlikte çocuklarımızı almak üzere bisikletlerimizde Stellingen S-Bahn durağına geldiğimizde, bir DB güvenlik görevlisi ön tarafın dolu olduğunu söyleyip bize arkada işaret ettiği yerden binmemizi tavsiye edince biz de o tarafa yöneldik. Boş olan vagona binmek isterken başka bir güvenlik görevlisi, açıklama yapmadan Zübeyde’nin geçişini kapatarak ‘önce yolcular’ dedi. Diğer görevlinin bizi yönlendirdiğini söyleyip trenin boş olduğunu ve birazdan hareket edeceğini belirtmemize rağmen bizi bindirmek istemedi” cümlelerine yer verdi. Boş olan vagona bindiklerinde DB güvenlik görevlisinin gerekçe göstermeden ‘siz bu trene binmeyeceksiniz’ dediğini söyleyen Çağla, “Kendisine, bizim yolcu, onun da güvenliğimizden sorumlu görevli olduğunu hatırlatınca, hakaret etti ve telsizden destek isteyip beni yaka-paça dışarı çıkarmaya çalıştılar. Bana dokunma haklarının olmadıklarını ve polis çağırmaları gerektiklerini söylememe rağmen 3 güvenlik görevlisi beni zorla dışarı çekip, arkamdan başıma vurarak yere indirmeye çalıştı. Sonradan gelen 3 polisin de desteğiyle bacaklarıma vurarak, hiçbir şey sormadan, dizleri ve elleriyle vücuduma bastırarak elimi kelepçelediler. Nefes almakta zorlanmama ve bunu belirtmeme rağmen, güvenlik görevlileri dizleriyle göğüs kafesime vurarak darp ettiler. Dakikalar sonra, sanırım, yanlış bir şeylerin olduğuna kanaat getiren polis kelepçeyi çözüp tekrar kalkmamı sağladı ve kimlik tespitinden sonra serbest bıraktı. Şikayetçi olma isteğim ise o anki ‘stres’ gerekçe gösterilerek geri çevrildi; ama güvenlik görevlisinin şikâyeti alındı” dedi.

BİSİKLETLİ YOLCUYA TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR
Olay anını duyarlı bir yolcu kaydettiği için ellerinde yaşanan olayın tüm görüntülerinin mevcut olduğunu söyleyen film oyuncusu Çağla, “30 yıldır bisiklet kullanıyorum ve hangi gün ve saatlerde bisikletin toplu taşımalarda izinli olduğu ve nelere dikkat etmem gerektiği konusunda bilgim var. Kaldı ki hatalı olsam bile kimsenin bir başkasına bu şekilde muamele yapma hakkı yok; sözlü iletişim diye bir şey var. Özellikle, insanların güvenliklerinden sorumlu görevlilerin sorun yaratma değil, sorunları patlamadan çözebilme ve yolcuları bilgilendirebilme yetisine sahip olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Olayı kişisel algılamadığını söyleyen Çağla, “Benim yaşadığım olay bir istisna değil, birçok insan bu duruma maruz kalıyor. Ben itiraz edebiliyorum ama bu muamelelere maruz kalıp sesini çıkaramayan ötekileştirilmiş binlerce insan var. İçleri zayıf olanlar, üzerlerine takılan üniformadan aldıkları güçle, bir başkasına buna benzer davranış sergileyebiliyor. Tabii ki bu ayrımcılığı da ekonomisi fakir ülkelerden gelen göçmenlere, dışlanmış, horlanmış, ötekileştirilmiş kim varsa onlara karşı uyguluyorlar. Bu, maalesef bizim günlük hayatımızda var. Yapılan bu haksızlığın üstüne giderek hakkımı sonuna kadar arayacağım” dedi. Sosyal medyada yayılan video, büyük tepkilere neden oldu. Konuyla Konuyla ilgili imza kampanyası başlatan Oktay Çağla’ya ve buna benzer mağduriyetler yaşayanlara imzasıyla destek vermek isteyenler aşağıdaki link üzerinden destek verebilir. https://innn.it/keineinzelfall