Hamburglular afetzedeler için “TEK YÜREK”

Erdal Altuntaş/Nebahat Uzun
HAMBURG- Türkiye’yi ve Suriye’yi vuran, yüzyılın en ağır depremi, en büyük kara depremi olarak kayıtlara giren Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından tüm dünya, bölgeye yardım ve dayanışma için adeta yarışa girdi.

 

 

Hamburg halkı da bölgede hayatlarını kaybeden, evlerini-barklarını yitiren depremzedeler için adeta tek yürek oldu. Alman Sendikalar Birliği (DGB) Hamburg Teşkilatı, Hamburg Sınırsız Göçmen Girişimciler (UOG) ve Hamburg Dinlerarası Forum’un (IFH) öncülüğünde bir araya gelen onlarca sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar, Hamburg Belediye Sarayı önünde mumlar yakarak dayanışma mesajı verdiler, saygı duruşunda bulundular. Bin 500’e yakın insanın katıldığı dayanışma etkinliğine Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, Federal Meclis Başkanvekili Aydan Özoğuz, Hamburg Eyalet Parlamentosu Başkanı Carola Veit, DGB Hamburg Başkanı Tanja Chawla, IFH Başkanı Piskopos Kirsten Fehrs, eyalet milletvekillerinin yanı sıra farklı kültürlerden vatandaşlar katıldı.

 

 

Dayanışma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan UOG Yönetim Kurulu Üyesi Latifa Kühn, “deprem binlerce kilometre uzakta meydana gelse de her birimizi, toplumumuzu derinden yaraladı. Hamburg’dan birçok insanın akrabaları, aileleri deprem bölgesinde. Tüm yüreğimizde depremzedelerin yanındayız” dedi. Türkiye ve Suriye’de yaşanan doğal felaketin boyutlarının korkunç olduğunu ifade eden Carola Veit, “Duygu ve düşüncelerimle mağdurların ve ailelerinin yanındayım. Hamburglu birçok insanın akrabaları ve arkadaşları afet bölgesinde ve orada yaşanan acılar tüm kentimizi derinden etkiliyor. Hızlı destekleri için federal hükümete ve deprem bölgesine acil destek veren, bağış yapan herkese yürekten teşekkürler” şeklinde konuştu.

 

ÖZOĞUZ: YAPILAN DESTEKLERİN UZUN SOLUKLU OLMASI ŞART
Dayanışma ve insanlığın şimdi önceliği olduğunu söyleyen Veit, bu nedenle taraflardan yardım malzemeleri ve kurtarma operasyonları için sınırları açmalarını talep etti. Afette binlerce ailenin birkaç saniyede yok olduğunu, ailelerin parçalandığını söyleyen Aydan Özoğuz, afetzedelerin yalnız olmadıklarını, yardım ve dayanışmanın uzun soluklu olması gerektiğini vurguladı.

 

 

Bölgeye 70 ülkenin hızlı destek verdiğini söyleyen Özoğuz, “Hala enkazdan kurtulanların olması umut veriyor. Bölgede ilaç, kalacak yer gibi çok ciddi ihtiyaçlar için el ele dayanışmamız sürsün. Gün kenetlenme günüdür. Almanya’da yaşayıp da orada akrabaları olanlar için de destek vereceğiz, yalnız olmadıklarını hatırlatacağız” dedi. Konuşmasına “Bu doğal felaket, farklı kökenlere sahip binlerce insanı öldürüp yaraladığı gibi, yas tutmada da milliyet ya da din ayrımı gözetmiyoruz” sözleriyle başlayan Piskopos Fehrs, “Duayla ya da sadece sessizce şefkat ve dayanışma içinde yan yana duralım” çağrısı yaptı. Felaketin boyutunun korkunç olduğunu söyleyen Chawla ise bölgeye fazla bürokrasiye takılmadan acil desteğin önemine vurgu yaptı. Kahramanmaraşlı olan Hamburglu iş insanı Adil Dişli de yaptığı konuşmada duygularını dile getirirken, “Sivil toplumlarının bağış kampanyalarına vereceğiniz destekler için teşekkür ederiz, gün dayanışma ve yardımlaşma günüdür” mesajı verdi.