Hamburg’ta 2. Sinema Günleri başladı

blank

Meltem Cumbul da katıldı
Erdal Altuntaş
HAMBURG – Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından düzenlenen Hamburg Sinema Günleri bu yıl ikinci kez sinemaseverlerle buluştu. Sinema sanatçısı Meltem Cumbul’un onur konuğu olarak katıldığı etkinliğin bu yılki konusu ise “emek ve göç” oldu. DİDF’in kalıcı bir sinema etkinliğine dönüştürmek üzere başlattığı Hamburg Sinema Günleri’nde, bu yıl da farklı ülkelerden kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri yer alırken, oyuncu ve yönetmenlerle film eleştirileri de yapılıyor. Ayrıca etkinlik kapsamında, sinema sanatına ilgi duyanlar için bir çok atölye çalışması yer alıyor. Sternschanze’deki Kino 3001’de yapılan sinema günlerinin açılışında DİDF Başkanı Dilan Baran, Sanatçı Meltem Cumbul ve Michael Weber, Yönetmen Fikret Reyhan birer konuşma yaptılar.

“Göç ve göçün emekçilerin yaşamında oluşturduğu etkiler, bugün hem Avrupa hem de bütün dünyada öne çıkan başlıca toplumsal gündemlerinden biridir” diyen DİDF Başkanı Baran “Emekçilerin birliği, halkların kardeşliğini temel alan DİDF bu yıl emekçilerin yaşamını, sorunlarını, umutlarını ve özlemlerini değişik yönleriyle beyazperdeye yansıtan film çalışmalarına yer veriyor. ‘Gençlik geleceğimizdir’ anlayışıyla hareket eden DİDF, Hamburg Sinema Günleri’nde gençlerin çalışmalarına da özel bir yer ayırıyor. Bu amaçla genç sinemacıları teşvik etmek için, etkinlik kapsamında kısa film yarışması düzenledik. Sinema Günleri’ni DİDF yöneticileri olarak tamamen sinemaseverlerin gönüllü çabasıyla organize ettik. Pazar günü de 14-19.00 arası devam edecek etkinliğimize tün sanatseverleri bekleriz” dedi.

Sinema Oyuncusu Meltem Cumbul ise Hamburg’da olmakdan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek “Hamburglu Yönetmen Fatih Akın’ın Duvara Karşı filminin çekimleri için Hamburg’ta uzun bir süre kalmıştım. Altona’da çok güzel günlerim geçti. Hamburg beni kucaklamıştır. Bu arada filmleri de takip etmeye çalışacağım. Herzaman emek ve kardeşlik diyorum” diyerek sözlerini bitirdi. Daha sonra etkinlik Suat Eroğlu’nun yönettiği “Oyun içinde oyun” adlı kısa metrajlı film gösterisiyle start aldı. Sinema günlerinin ilk gününde “Sarı sıcak” ve “İki gün bir gece” filmeleri gösterilirken etkinlik bitiminde kısa film yarışmasının ödül töreni yapılacak. 15 Nisan Pazar günü ise ünlü sinema oyuncusu Meltem Cumbul’un yönetiminde MUT Theater’de saat 11-13.30 arası oyunculuk atölyesi gerçekleşecek. Saat 14.00’ten itibaren film gösterimleri ve sinema oyuncusu Meltem Cumbul’la söyleşi gerçekleştirilecek.