HANAU ADALETİ

19 şubat 2020 günü Hanau katliamı davası suça yardım ve yataklık yapan kimsenin bulunmamasından dolayı düştü. Yani dosya kapandı. Öldürülen kurbanların aileleri araştırma komisyonuna baskı yapmaya çalışıyor ama bir sonuç çıkacağa benzemiyor.
Katliamı yapan katilin babasının da aynı ırkçı ideolojiye sahip. Baba hatta katliamdan bir kaç ay sonra başsavcılığa ırkçı şikayet dilekçeleri vermiş. Bunların arasında Hanau kurbanları adına dikilen anıtların kaldırılmasını talep etmiş, cinayet silahını ve kurşunları da geri talep etmiş. Oğlunun kapatılan İnternet sayfasının tekrar açılmasını istemiş. Hatta baba verdiği ilk ifadelerde oğlunun istihbarat ajanları tarafından bir ormanda öldürülüp eve bırakıldığını, cinayetleri de oğluna benzeyen bir ajan tarafından işlendiğini iddia etmiş.
Bu baba ve oğul dünkü faşist değiller. 2004 yılında başsavcılığına verdikleri dilekçede yine ajanlar tarafından takip edildiklerini iddia etmişler. Baba savcılığa yolladığı tüm dilekçelerde öldürülen kurbanları “fail” diye bahsediyor.
Oğul geberdi gitti. Ama baba elini kolunu sallayarak aramızda geziyor.
Daha birçok dilekçe var. Ve tüm bu soruşturmalar sonunda bu babanın oğlunun katliamı yapacağından haberi olmadığı kanaatine varılmış. Yeterli delil yokmuş. Baba ve oğlunun aynı ideolojiyi paylaşıyor olmaları, babanın oğlunun cinayet planlarından haberdar olacak anlamına gelmezmiş.
Şerefsizin biri gencecik canları bu hayattan adice bir şekilde koparmış katletmiş. Mahkeme de buna çanak tutuyor. Bunun başka bir adı yok.
Ve geride kalan, adalet arayan gözü yaşlı aileler…
Bu aileler tüm avukat masraflarını kendileri karşılıyor ve araştırmalar için ücretleri hiçte ucuz olmayan uzman kişileri tutuyorlar. Tek dertleri Hanau katılmanın akıllarda soru işareti bırakmadan aydınlatılması ve tekrar etmemesi. Aileler bütün bu mücadeleyi kurdukları “Initiative 19. Februar Hanau” adlı girişimin çatı altında gerçekleştiriyorlar. Bu aileleri yalnız bırakmamalıyız, bırakamayız. Düzenledikleri toplantılara ve mitinglere mümkün oldukça katılıp destek olmak kardeşlik borcumuzdur.
Maddi destek vermek insanlık vazifemiz olmalıdır. Aşağıdaki linkten bağışta bulunmanızın önemini anlatmama gerek yok sanırım.

Bağış için : https://www.betterplace.org/de/projects/103688-lueckenlose-aufklaerung-fuer-hanau

Yücel Yazıcı