HANAU’DA IRKÇILIK PROTESTO EDİLDİ

Almanya’nın Hanau kentinde, ırkçı terör saldırısını protesto etmek için geniş katılımlı bir yürüyüş düzenlendi.

Almanya’nın Hanau kentinde, ırkçı terör saldırısını protesto etmek için yaklaşık 10 bin kişi yürüdü. Kurt-Schumacher Meydanı’nda toplanan binlerce kişi “Teröre ve İslam Düşmanlığına Karşı” düzenlenen yürüyüşte, ellerinde terörü lanetleyen dövizlerle kent merkezindeki Matktplatz’a yürüdü.

 

Yürüyüşe kurban yakınlarının yanı sıra, Hanau ve Almanya’nın diğer şehirlerinden, Avrupa’nın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den katılım oldu. Şehir meydanında Kuran-ı Kerim tilaveti ve Almanca mealinin okunmasıyla başlayan ve daha sonra saldırıda yaşamını yitirenler için dua edilen mitinge aralarında Alman ve diğer milletlerden insanlar da katıldı.

 

 

Irkçı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu.

Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky, yaptığı açılış konuşmasında, şehirlerinde yaşanan olaydan duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun selamını getirerek başladığı konuşmasında, Hanau’da yaşanan ırkçı terör saldırısını kınadı.

Aydın, “Türkiye ve Türk halkı bütün gücü ve imkanlarıyla sizin yanınızda ve arkanızdadır. Kökenine veya dini bakmadan, sadece bu menfur cinayeti lanetlemek, teröre ve İslam düşmanlığına karşı durmak ve benzer saldırıların tekrar yaşanmamasına yönelik talepleri hep bir ağızdan haykırmak için bir araya geldik. Bu alçak saldırı son dönemlerde sürekli uyarısını yaptığımız, son dönemlerde yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığından kaynaklanan şiddetin son örneğini oluşturmaktadır.” dedi.

Artık sözün bittiği yerde olduklarını belirten Aydın, yeterli tedbirlerin yerinde ve zamanında alınması halinde Almanya’nın bu sınamaların üstesinden gelebileceğini söyledi. İnsanlık düşmanı ırklı nazilere bir çift sözüm var diyen Aydın, “Bu alçak saldırılarla Türkleri korkutup, sindirip bu ülkelen ayrılacaklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Türkler buraya davetli olarak geldi ve sizden önceki nazilerin yıktığı bu ülkenin inşasına ve kalkınmasına önemli katkılarda bulundular. Ne yaparsanız yapın Türk toplumu Almanya’da varlığını sürdürmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı