Hanau’daki ırkçı saldırı Hamburg’da lanetlendi

Hanau’da meydana gelen aşırı sağcı terör saldırısını kınamak için bir araya gelen yüzlerce insan, ırkçı teröre lanet okurken konuşmalarda birlik, beraberlik ve ırkçı terörle ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Erdal Altuntaş / Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’nın Hanau kentinde 2 nargile kafeye düzenlenen ve 10 kişinin ölümüne sebep olan ırkçı saldırı, Hamburg’da protesto edildi. Partiler üstü organize edilen protesto gösterisine Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, 2. Belediye Başkanı Katharina Fegebank, Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, Alman Yeşiller Başkanı Robert Habeck, Hamburg Eyalet Parlamentosu Başkanı Carola Veit, Sosyal, Çalışma, Aile ve Uyum Senatörü Dr. Melanie Leonhard, Alman Protestan Kilisesi Papazı, Hamburg Dinlerarası Forum Başkanı Kirsten Fehrs, parti temsilcileri, federal ve eyalet düzeyindeki milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda aşırı sağcı karşıtı insan katıldı. Tüm partiler 23 Şubat eyalet seçimleri nedeniyle o gün için organize ettikleri seçim kampanyalarının programlarını iptal ederek gösteriye katıldılar. Kısa vadeli organize edilmesine rağmen, Hamburg Belediye Sarayı önünde yaklaşık 800 insanın katılımla gerçekleştirilen protesto gösterisi, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte söz alan Papaz Kirsten Fehrs, “Bu terör saldırısında hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Demokrasi ve insanlık adına bugün her kesimden insanın buraya gelmesinin anlamı çok büyük. 1 insan, 10 masum insanı bir anda hayattan kopardı. Acımız büyük, çok kızgınız. Olayla ilgili henüz fazla bilgi olmasa bile olayın aşırı sağcı motifli işlenmesi korkunç bir durum. Bu tür hastalıklı duyguların yayılmaması için siyasetçiler ve bizler aşırı sağın karşısında olduğumuzu açıkça ortaya koymalıyız” mesajı verdi.

HASTALIKLI ZİHNİYETLERLE ORTAK MÜCADELE ŞART
Saldırıda hayatlarını kaybedenlerin çoğunun göçmen kökenli olduğunu hatırlatan Papaz Fehrs, “Kökenleri nereden olursa olsun bu insanlar burada yaşıyor, burada çalışıyor ve buraya ait, buranın vatandaşlarıdır. Ülkemizde son 1 yıl içinde 3 kez aşırı sağcı şiddet vakası meydana geldi. Bizler din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin bu tür zihniyetlerin karşısında birlikte duralım” şeklinde konuştu. Hamburg Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Katja Karger de protesto gösterisinde söz alarak birlik ve dayanışma mesajı verdi. Konuşmasına, “Birlikte olmak dayanışmak demektir” sözleriyle başlayan Karger, “Demokrasimizi savunmak için Hanau’daki meydana gelen saldırının karşısında olduğumuzu net bir şekilde ortaya koymalıyız. Aşırı sağ tehlikesinden bahsederken tek tek olayları konuşmak, bu tehlikeyi hafife almak demektir. Ülkemizde maalesef aşırı sağ sorunu var. Tüm demokratik partilerin bu sorunun karşısında durması ve bununla mücadelede birlikte hareket etmesi gerek” dedi. Aşırı sağın Almanya için büyük tehlike olduğunun altını çizen Karger, “Aşırı sağcı AfD’nin söylemleri, bu olayla birlikte eylem haline dönüştü. Nazilerin, ırkçıların, aşırı sağcıların bizleri ayrıştırmasına izin vermeyelim” mesajı verdi. Konuşmaların ardından aşırı sağcı AfD’nin parti binasının önüne yürüyen kalabalık bir grup, parti binası önünde eylemlerini sürdürdüler. Öte yandan basında yer alan haberlere göre zanlının 15 yıl önce ardında bıraktığı mektubun benzerini güvenlik kurumlarına gönderdiği fakat resmi kurumlar tarafından bu tehlikenin dikkate alınmadığı iddiaları da ortaya atıldı.