Harburg Türkspor 40 yaşına girdi

Erdal Altuntaş
HAMBURG’un ilk türk futbol kulüpleri arasında yer alan Harburg Türkspor, kuruluşunun 40. yılını görkemli bir törenle kutladı. Masal Düğün Salonu’nda yapılan kutlamaya; kulüb yöneticileri, futbolcular, takıma emek veren eski futbolcu ve yöneticiler ile ailelerin yanısıra, Hamburg Konsolosu Osman Taş, SPD Milletvekili Güngör Yılmaz ve milletvekili adayı Ali Şimşek de katıldılar.

 

 

Yücel Acar’ın sunuculuk yaptığı gecede Başkan Kemal Kiremitçioğlu bir konuşma yaparak 1979’dan 2019’a kadar geçen serüveni anlattı. 5’i minikler olmak üzere toplam 8 takımla liglerde mücade ettiklerini belirten Kiremitçioğlu “7 bin Türk nüfusu olan Harburg’da şampiyon olarak taraftarmıza mutluluklar yaşatmak istiyoruz. Eğer kalıcı başarılar istiyorsak birbirimize kenetlenmeliyiz. Üye sayımızı da 100’lü rakamlardan 300’lü rakamlara çıkarmak istiyoruz” dedi. Sahalarda küfürün yok olması ve maçlara ailelerin gelmesinin en büyük beklentileri olduğunu söyleyen Başkan “Sahalarda fairplay ruhuyla hareket ederek bunu başardık sayılır” dedi. Gecede ilk üyelik formunu doldurarak önceden verdiği sözü yerine getiren Milletvekili Güngör Yılmaz’ın da üyeliği kabul edilerek kendisine teşekkür edildi.

 

Harburg Türkspor’un kurucu başkanı rahmetli Necmettin Çakaloğlu’nun oğlu Engin Çakaloğlu da takımın kuruluşunu anlatarak “Babam bir Alman arkadaşıyla birlikte 17 Ağustos 1979 Cuma günü Harburg Türkspor’u kurdu ama eksikler olduğu için federasyon kabul etmedi. Eksikler giderildikten sonra 13.10.1979’da takımımız resmen kurulmuş oldu. Ben o zaman 13 yaşındaydım ama ilk maçımızda Alter Kloster’e 20-0 yenildiğimizi hiç unutmuyorum” dedi.

 

 

Gurup Kuzey’in müzik yaptığı gecede futbolcular ve katılımcılar bol bol eğlendi. Gecenin sponsorlarından Nahsen Taş, kalan tombalaları açık artırmayla 200 euro’ya alarak kulübe destek oldu. Çekilen topmbala sonucu misafirler çeşitli hediyeler kazandılar. Takımın kurucularından ve şu anda Türkiye’ye geri dönen İsmail Ataş da kulübe 500 Euro bağışda bulundu.

 

 

 

Gecenin finalinde ise ünlü sanatçı Latif Doğan sahne aldı. Yaklşaşık 1 saat sahneden kalan Doğan “15 yıldır Avrupa’da konserler veriyorum. Hasta olduğum zamanlarda bile playback yapmadan şarkılarımı canlı okuyarak sevenlerime asla saygısızlık yapmadım. Sizler de beni her zaman bağrınıza bastığınız için teşekkür ederim” dedi. Sahne performansıyla tam not alan Doğan, bir ara eline davul alarak misafirlere halay çektirdi ve sonrasında ise Hamburglu sanatçı Teken Keçe ile “Yavuzeli” parçasında düet yaptılar.