HAYATİ İNANÇ SEVGİSİ SALONA SIĞMADI

blank

Ahmet Özkan
LANGEN – Langen DİTİB Ulu Camii’nde düzenlenen Güzel Sözler Kalbe Şifadır isimli etkinliğe katılım yoğun oldu. Onur Bahtiyaroğlu tarafından organize edilen etkinlikte konuşan Hukukçu/Yazar Hayati İnanç katılımcıları mest etti.

blank

Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte Hukukçu Fatih Zingal’da kısa bir konuşma yaparak İnanç’a katılımları dolayısıyla teşekkür etti. Üslubu, hayata dair verdiği örneklerle ilgiyle dinlenen Hayati İnanç, divan edebiyatı şiirleri ile de günümüz sorunlarına ışık tutarak yol gösterici ipuçları verdi.

blank

Şiir ve muhabbetleriyle gönüllerde taht kuran Hayati İnanç, divan edebiyatının en önemli şairlerinin eserlerini yorumlarken zamanın kıymetini bilmenin hayati önem taşıdığını örnekleriyle anlattı. İnanç, konferansta çeşitli dönemlerde yaşamış ve iz bırakmış şairlerden bolca örnek vererek, gençlik yıllarında yaşadığı ve hayatında önemli iz bırakan olayları dinleyenlere mizahi dille anlattı. İnanç, “Balıklar denizdeyken denizi bilmez de çıkınca bilir ama, iş işten geçer. Kısacası, ölüm gelmeden hayatın, ihtiyarlık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sıhhatin, fakirlik gelmeden zenginliğin ve meşguliyet gelmeden boş vaktin kıymetini bilmek lazım” dedi.

blank

Kendine has mizahi anlatımı ile ölüm konusuna da değinen İnanç, şunları söyledi: “Ölümü hatırlayan insan güzelleşir, unutan canavarlaşır. Herkes ölür ama herkes yaşamaz. Ölümü hatırlayarak geçen hayata hayat denir. Hatırlamalıdır. Hatırlamak iyidir. Allah’ı ve ölümü unutma. Yaptığın iyiliği ve gördüğün kötülüğü unut.” Sözleriyle kimi zaman güldüren kimi zaman düşündüren İnanç, programda; Şair Nabi, Şeyh Galip, Baki, Yunus Emre’den okuduğu beyitlerle dinleyicileri Divan Edebiyatı ve Halk Edebiyatı’nın nadide dünyası ve eserleri arasında dolaştırdı. İnanç, peygamberimiz için yazılmış naatlardan örnekler de okudu.

blank

Deniz gibi büyük ve haşmetli olsan bile bir damla görünmelisin diyen İnanç “Çünkü gülün kalbine girebilen çiy damlasıdır; okyanus oraya sığmaz. Bir hayalden ibaret olan geçici bir dünya hayatını yaşıyoruz. Güzel şeyler yalnızca Allah’tan gelir. Allah’tan başka kimseden bir şey beklememeyi öğrendik” dedi.

blank

Avrupalı Türklere değerlerinize sahip çıkın çağrısı yapan İnanç, ailelere gençlerle iyi iletişim kurmaları çağrısında bulundu.

blank