HAYDİ SANDIĞA

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için, gurbetçiler yarın sandık başına gitmeye başlayacak. Oy verme işlemi yurt dışı temsilciliklerde 9 Mayıs’a, gümrük kapılarında ise 14 Mayıs saat 17.00’e kadar sürecek.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. Yurt dışı seçmen için yarın başlayacak oy verme işlemleri, yurt dışı temsilciliklerde 9 Mayıs’a kadar sürecek.

GÜMRÜK KAPILARINDA DA OY VERME İŞLEMİ BAŞLIYOR
Yurt dışı seçim kütüğüne kayıtlıların oy kullanmaları için hazırlanan gümrük kapılarında da yarın oy verme işlemi başlayacak. Gümrük kapılarında oy verme, 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatil günleri dahil 24 saat süreyle oy kullanılabilecek. Yurt dışında, kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen bulunuyor. Yurt dışında ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 277 bin 646.

4 BİNDEN FAZLA SANDIK VAR
Bu seçmenler için gümrüklerde ise 4 bin 671 gümrük sandık kurulu kuruldu. Dış temsilciliklerde oy verme işlemi, o temsilcilik için ilan edilen tarih aralığında hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00 ile 21.00 arasında, başkonsolosluklara bağlı şehirlerde ise yerel saatle 09.00 ile 18.00 arasında yapılabilecek. Yurt dışı seçmenler, belirlenen temsilciliklerin herhangi birinde veya sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilecek, bu işlem için randevu alınmasına gerek olmayacak.

SUDAN’DA SANDIK KURULMAYACAK
Sudan’da 15 Nisan günü başlayan ve şiddeti her geçen gün artan iç çatışmalar sebebiyle ülkede mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesine başlanmıştı. 167 kişiden oluşan ilk tahliye grubu Etiyopya’dan özel uçakla Türkiye’ye getirildi. İlk tahliye grubunun ardından ikinci tahliye ile birlikte bu sabah 301 kişi daha İstanbul’a getirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da biyolojik tehlike altında olduğu belirtilen Sudan için Türkiye’den yeni bir karar geldi. TRT Haber’in haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Sudan’da meydana gelen çatışmalar sebebiyle Türk vatandaşlarının oy kullanması için kurulacak sandıkları iptal etti. Bu kararla birlikte, bölgede yaşayan seçmenler farklı noktalarda oy kullanabilecek.