HAYIRLI OLSUN BURHAN BAŞKAN

blank

Yeniden yapılanan Württemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu’nun ilk olağan genel kurulunda kurucu Başkan Burhan Uzun ve kadrosu görev başı yaptılar.

 

 

blank

Mustafa Karaman

STUTTGART- 12 Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri’nin çatı örgütü olarak faaliyetlerini sürdüren Württemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu (WTOABDF) Genel Kurulu, Stuttgart’ın AWO salonunda yapıldı. Genel kurula WTOABDF’e bağlı okul aile birlikleri yöneticileri, öğretmenleri, Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yard. Doç. Dr. Ümit Kaptı ve B.-W. Misafir olarak Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu katıldılar.

blank

 

FEDERASYONUN ÖNEMİ

Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yard. Doç. Dr. Ümit Kaptı’nın da hazır bulunduğu seçimlerde konuşma yapan Ataşe Kaptı, Württemberg Türk Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu’nun Türk çocuklarının kültür ve anadillerini öğrenmesinde ve velilerin çocukların eğitime sahip çıkması için yürüttüğü faaliyetlerin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Yeni yönetimin de bu alanlarda etkin çalışmalar yapacağına inandığını, bu kutsal görevde koltuk kavgasının ise yeri olmadığını ifade etti. Ayrıca Kaptı “Türkçe ve eğitimde etkin faaliyete devam edileceğine inancım tam” olduğunun altını çizdi.

4 ADAY YARIŞTI
Federasyon çatısı altındaki 12 bölgeden delegeler ve üyelerin oy kullandığı genel kurulda Divan Başkanlığı’na Yazar Mustafa Göğüş seçilerek kongreyi yönetti. Açılış ve delege yoklamasından sonra, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından seçime gidildi. Seçimlerde Burhan Uzun, Güven Toymaz, Selahattin Köse ve Neşe Alp ile birlikte toplam 4 aday başkanlık için yarıştı. Yapılan seçimin ardından seçimi kazanan Federasyon Başkanı Burhan Uzun’un yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan Yardımcıları Güner Öztel, Ömer Alemdaroğlu ve Selahattin Köse, Muhasip Harun Yerli, Yazman Aydın Ayaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Neşe Alp ve Murat Sayak. Yedek Üyeler Güler Ayra, Kürşat Gür, Ali Durmuş ve Ufuk Menzil. Denetleme Kurulu’na ise Mustafa Harman, Özlem Çetintürk ve Cemile Öğretmen seçildiler.

 

blank

BAKANLIKLA TEMAS

Yeniden Başkan seçilen Burhan Uzun, “Bizleri bu göreve layık görerek seçtiğiniz ve onurlandırdığınız için tüm arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim” dedi. Yeni Okul Aile Birliği olarak bugünden itibaren çalışmalara başlayacaklarını belirten Uzun, “Sizlerden alacağımız destek bize her zaman güç ve şevk verecektir” ifadelerini kullandı. Her zaman görüş ve eleştirilere açık olacaklarını söyleyen Burhan Uzun, yeni dönemde ilk çalışma olarak B. W. Eğitim Bakanlığı Yabancı Öğrenciler Sorumlusu Susan Bacher ile 19 Aralık’ta bir araya gelerek Türkçe derslerinin müfredatında gerçekleşen değişiklikler hakkında bilgi alışverişi yapacaklarını dile getirdi. Başkan Uzun ayrıca yeni dönemde 2025 yılına dek uygulamaya geçirecekleri master plan üzerinde yoğun çalışacaklarını dile getirdi.