Hazır kokoreç ambalaja girdi Avrupa’nın vazgeçilmezi oldu

 

 

blank
Erdal Altuntaş
HAMBURG / VARNA – 9 Bayisi ile pazarını büyütmeye ve Avrupa’ya yayılmaya devam ediyor. Kokoreç, Türk insanının tutkuyla bağlı olduğu sokak lezzetleri arasında başı çekiyor. Muammer AL da 2012 yılında bu tutkuyu yurt dışına taşıma hedefiyle çıktığı yola, bugün Mr. Koko markasıyla Avrupa’ya kokoreç üreterek devam ediyor.
Kokorecin Avrupa’da yasak olduğu ve bu nedenle de AB’ye uyum çerçevesinde Türkiye’de de yasaklanacağı gündeme geldiği zamanları hatırlarsınız. AL, tam bunlar konuşulurken 2012’de ABD’nin New Jersey kentinde, Ülkenin ilk kokoreç dükkanını açar ve Mr. Koko LLC kurulur. Yetmez, Amerika’daki sokak lezzeti festivallerinde Mr. Koko’nun kokoreçleri de vazgeçilmez hale gelir.
Türkiye’nin milli lezzeti olarak gördüğü kokoreci dünyaya tanıtmaya karar veren By Koko lakabıyla anılan Muammer Bey için bu daha yolun başlangıcıdır. 2014’te Türkiye’ye döner ve ülke çapın- da karış karış kokorecin meşhur olduğu neresi varsa soluğu orada alır, notlar tutar ve en sonunda kokorecin tarihçesini araştırarak köklerine kadar iner. Bu yolculuk onu, ekibiyle beraber kokorecin Osmanlı zamanında ilk çıktığı yere; Makedonya’ya götürür.

 

blank

Hazır Kokoreç Seri Üretiminde İlk ve Tek
Türkiye’de adeta kokorecin akademik çalışmasını yapıp önce anavatanı Arnavutluk’a oradan da Makedonya’ya uzanan bir yolculuğa çıkan Mr. Koko, 2019 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’ın liman kenti Varna’da Avrupa’nın ilk ve halen tek kokoreç üretim tesisini açar. AB Gıda standartlarında ve AB onaylı HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) planı ile üretime başlayan Mr. Koko, kısa sürede Avrupa’ya kokoreç satan marka haline gelir. Muammer AL’ın Türkiye’deki lezzet araştırması ve kokorecin tarihçesinden edindiği bilgiler, işin ustaları ile birleşince en doğru ve lezzetli kokoreç elde edilir.
Türklerin milli lezzeti kokorecin bozulmadan dünyaya yayılmasını misyon edinen Mr. Koko, bunun için üretim reçetesini hazırlar ve onay alır.

Ustalara Saygı ve Helal Sertifika
Mr. Koko’nun kurucusu Muammer AL, hazır kokoreç üretiminde AB standartlarına uygunluğu ve kokorecin Avrupa’da yasak olması konusundaki kafa karışıklığını, şu sözlerle gideriyor: “Kokoreç gibi bir et ürününü, Bağırsak ihtiva ettiğinden bakteri üremesine çok müsaittir! Eğer onaylı HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) planı işletme deneyiminiz yoksa, işler çığırından çıkabilir. AB Gıda kodekslerine göre; Kokoreç gibi bir ürün için Bağırsağı ya salamura yani yoğun tuz kürü ile hazırlarsınız, ki bu Kokoreç için mümkün değil! yada iç ısısını 70 °C ye çıkana kadar Mühürlersiniz.
Mr. Koko’da kokoreç üretiminde titizlikle ve HACCP planlarına uygun kayıtlar alarak üretim sistemini işletiyor. Sorumluluğu gereği, Et yan ürünlerini aldığı Kesimhaneleri denetlerken, aynı zamanda Helal kesim ile ilgili surecide sorumluluk gereği bizzat yerinde kendi ekibi ile kayıt altına alıyor. Ailenizle birlikte sağlıklı ve güvenle tüketeceğiniz Mr Koko Kokoreçleri işinin ehli Türk ustalara emanet.

 

 

blank

Pandemide Özel İzinle Üretime Devam Etti
Geçen yıl başında tüm dünyayı saran ve hala etkilerini sürdüren Korona virüs pandemisinde her yer kapalıyken Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı’nın özel izniyle üretime devam ettiklerini ve bunun da üretimlerinin değeri yönünden çok önemli bir gösterge olduğunu söyleyen Muammer AL, namı diğer By Koko, “Mr. Koko ile Avrupa’da kokorecin kapılarını açtık. Ben 9 yıldır kokorecin içindeyim. İstiyorum ki bu milli lezzetimiz, bazı başka lezzetlerimizin başına gelen değiştirme ya da farklı isimlerle sahiplenilmeyi yaşamasın.
Muammer AL, Mr. Koko markasıyla ürettikleri kokorecin reçetesinin bundan sonraki süreçte bu milli lezzetimizin Avrupa ve dünyadaki gelişimi için de önemli bir kriter haline geleceğine emin.
9 Ülkede, 7/24 Kapanmayan Kokoreççi, Ana Bayileri ile yola devam ediyor..
Mr. Koko markalı kokoreçler, Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Avusturya, İsveç, Belçika, Danimarka ve Hollanda’da satılıyor. 3 ila 5 dakika içinde tavada ısıtılarak yenmeye hazır hale gelen Mr. Koko kokorecin, bu nedenle sloganı da “7/24 Kapanmayan Kokoreççi” olmuş. Avrupa’nın 9 ülkesine bayileri aracılığıyla dağıtım yapan marka, bu şekilde 500’ün üzerinde süpermarkete ulaşmış durumda. Süpermarketlerden temin ederek evinizde pişirebilmenizin yanında yine Avrupa çapında 50’nin üzerinde pişirme noktasında sıcak sıcak Mr. Koko kokoreci, ekmek arası tüketebiliyorsunuz.
Türk milli sokak lezzetini, en sağlıklı ve lezzetli haliyle dünyaya tanıtmayı misyon edinen Mr. Koko, bu yılla birlikte Avrupa genelinde Franchising sistemini işletmeye başlayıp; “Gokorec” Markası ile bayilik başvuruları almaya devam ediyor.