Hedef dört dörtlük TÜRK GENÇLİĞİ

blank

 

YTB’nin Türkiye Stajları’na katılan gençler, hem iş hayatını öğreniyor hem kültürel bilgilerini geliştiriyor. Onlar yaşadıkları ülkelerle anavatanları arasında yeni bağlar kuruyor

ANKARA AA

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), düzenlediği “YTB Türkiye Stajları” programıyla Türk gençlerini çalışma hayatına hazırlarken, onların Türk kültürü ve ana dillerini daha iyi öğrenmelerine de yardımcı oluyor. Türkiye’deki çeşitli kamu kurumlarında stajlarını tamamlayarak sertifikalarını alan Türk gençler, program kapsamında edindikleri tecrübe ve deneyimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Almanya’nın Frankfurt şehrinde İslam bilimleri alanında lisans eğitimi alan Zehra Çarkacı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yaptığı stajında iş hayatını görerek, akademik kariyerini nasıl geliştirebileceğine dair yeni fikirler edindiğini anlattı. Çarkacı, “Yurt dışındaki Türk toplumu olarak çalışma hayatında başarılı olurken, diğer yandan da birbirimize kenetlenerek kendi değerlerimizi korumalıyız” şeklinde konuştu.

DİASPORAMIZ DAHA DA GÜÇLENMELİ

Dortmund kentinde yaşayan elektrik mühendisliği öğrencisi Siraç Menderes Öztürk de, program sayesinde Türkçesini geliştirdiğini ve burada kendi eğitim alanına ilişkin değerli bilgiler edindiğini vurguladı. Öztürk, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’ndaki stajının çalışma hayatındaki geleceği için önemli katkılar yaptığının altını çizerek, “Avrupa’da bir diasporamız var ve bizim bu diasporayı kullanmamız gerekiyor” dedi. Bu program sayesinde hem çalışma hem de sosyal hayatla ilgili farklı deneyimler kazandığını aktaran Öztürk, “Yurt dışında yaşayan Türkler olarak birbirimize daha çok destek olmalıyız. Türk kültürünü, Türk dilini daha iyi öğrenmeliyiz” ifadesini kullandı.

ANAVATANIMIZI TEMSİL EDECEĞİZ

Hollanda’da insan kaynakları alanında lisans öğrenimini sürdüren stajyerlerden Beyza Şahin ise “YTB Türkiye Stajları”ndan sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğunu anlattı. Türkiye’de bulunduğu bir aylık sürede hem Türk kültürüne ilişkin bilgisini geliştirdiğini hem de Türkçesini ilerlettiğini belirten Şahin, aynı zamanda buradaki kamu kurumlarının işleyişini görme fırsatı yakaladığına işaret etti. “Türk kültürünü ve misafirperverliğini yakından tecrübe ettik” diyen Şahin, Hollanda’ya döndükten sonra burada kazandığı deneyimlerle Türkiye’yi Avrupa’da daha iyi temsil edeceğine olan inancını dile getirdi. Hollanda’daki Türk toplumunun orada entegrasyonunu sağlarken, kendi değerlerinden de kopmaması gerektiğini kaydeden Şahin, YTB’ye kendisine sağladığı bu imkân için teşekkür etti.