HEDEFLERİNİZE BASİT ULAŞIN

Yönetici olarak hedefler belirliyorsunuz ama sonrasında gündelik hayat ve dış etkenler (V.U.C.A.) size engel oluyor. Projeler donduruluyor, yatırımlar boşa gidiyor ve çalışanlar demoralize oluyor.  Bu gibi durumları indirgemek için size Michael Hyatt’ın 3×3 stratejisini sunmak istiyorum. Bu kolay uygulanabilen yöntem ile başarılı bir şekilde hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem Amerikalı yazar ve koç Michael Hyatt tarafından geliştirilmiş 3×3 stratejisi temelinde üç adımda üç hedef veya görev belirleyerek, yöneticilerin hedeflerini takip etmelerine ve sürekli olarak onlara yönelik çalışmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yöntemle, gerçekte hedeflerinize ulaşma şansınızı üç katına çıkaracaksınız. Birinci Adım: Her üç ay için 3 hedef belirleyin Çoğu Yöneticilerin yaptığı en büyük hata, çok kendilerine fazla hedef belirlemelidir. Yeni çalışma döneminde 10 veya 20 hedefle başlarlar ve hepsine ulaşabileceklerine inanırlar. Bu yaklaşım yanlıştır çünkü acil işler ve planlanmadık etkenler yöneticileri önemli ve uzun vadeli hedeflerden uzaklaştırır. Çalışma döneminde hedeflerinizi listeleyiniz ve gerçekten önemli hedeflerle sınırlandırın. Bu yöntem, yöneticinin her üç aylık bir dönemde sadece belirlediği üç hedefleri takip etmesini tavsiye ediyor. Ne kadar odağınızı sınırlandırırsanız o kadar hedeflerinizde başarılı olursunuz! “Odağınızı sınırlarsanız, başarınızı artırabilirsiniz”
Üç hedefinizi nasıl belirlersiniz? Yöneticiler, şirketlerinin uzun vadeli başarısına katkıda bulunacak üç aylık bir dönem için hedefler belirlenmelidir. Doğru hedefleri belirleyebilmek için şu soruları cevaplamaları gerekir: Önümüzdeki üç ayda için önemli olan nelerdir? Bu dönemde acil olan nedir? Bu dönemi tamamlamak için neye ihtiyacım var? Elimdeki kaynaklar neye yetiyor? Aynı anda çok fazla odaklanmanın cazibesine direnmeniz gerekiyor. Aynı anda 15 hedefe sahip olmak, hiçbir hedefe sahip olmamakla aynı anlama gelir.
İkinci Adim: Haftalık 3 kilometre taşı belirleyin Önümüzdeki üç ay için hedefleri oluşturduktan sonra, daha çıkılabilecek:Haftalık kilometre taşları Üç aylık hedeflere katkıda bulunan, girişimcilerin Yolda Kalmayı başarmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için, her haftanın başında onları hedeflerine bir adım daha yaklaştıran üç görev belirlerler. Önümüzdeki üç ay için hedefler belirlendikten sonra, daha ayrıntılı görevler ele alınabilir: Üç aylık hedeflere katkıda bulunan haftalık kilometre taşları, yöneticilerin yoluna devam etmesine yardımcı olur. Bunu yapmak için, her haftanın başında onları hedeflerine bir adım daha yaklaştıran üç görev belirlerler. Her haftanın sonunda, yöneticiler hafta boyunca neler başardıklarını tekrar gözden geçirmelidir. Görevlerin tanımlanması ve üzerinde derinlemesine düşünmenin başlangıçta disiplin gerektirir ama sonunda başarıya ulaşırsınız. Haftalık üç görevinizi nasıl belirlersiniz? Eisenhower Matrisi, bir hafta boyunca üç önemli görevin belirlenmesine yardımcı olabilir. Görevleri önceliğe göre sıralamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Michael Hyatt’a göre, yöneticileri uzun vadeli hedeflerine yaklaştıran çoğunlukla B görevleridir: Bunlar önemlidir, ancak acil değildir.
Üçüncü adım: Günlük yapılacak 3 işi belirlemek 3×3 yönteminin üçüncü adımı ise yöneticinin haftalık kilometre taşlarına ve buna bağlı üç aylık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bunu yapmak için, gün içinde hangi üç görevi tamamlamak istediklerini sabah belirlenir. Bu, yöneticinin gün içinde yalnızca üç görevi yerine getirmesi ve sonra istirahate çekilmek anlamına gelmez. Bunun yerine, herhangi bir şekilde ortaya çıkan görevlere ek olarak, özellikle önemli olan üç tane belirlemelisiniz. Gün içinde üç görevi tamamlamanın amacı sadece ilerlemek değil, aynı zamanda gerçekten bir şeyi başardığını hissettirmektir. Günün sonunda önemli olan, sizin büyük hedeflerinize yaklaştıracak üç önemli görevi tamamladınız. Elbette saatlerce süren toplantılar veya atölyeler aracılığıyla başka bir şeye ulaşamayacağınız günler de olacaktır. O halde, sadece önemli bir görevi üstlenmek istisna olarak yeterli olmaktadır.

Üç günlük görevinizi nasıl tanımlarsınız? Pareto ilkesine göre, sonucun yüzde 80’ini sadece yüzde 20 çabayla elde edebilirsiniz. Bu prensibi 3×3 yöntemine aktarıyoruz: Hyatt, deneyimlerinden yola çıkarak yöneticinin her gün yapılacak 15 iş olduğunu gözlemlemiş. Ancak Hyatt’a göre bu görevlerden sadece üçü, yani yüzde 20, üç aylık hedeflerine ulaşmaya gerçekten yardımcı oluyor. Bu yüzden sadece gerçekten yardımcı olacak görevleri seçmeniz öneriliyor.
Sonuç: Bu yöntemin sağlıklı uygulanabilmesi için yöneticiler hedeflerini yazmalı ve gözden kaçırmamak için düzenli olarak onları kontrol etmelidir. Hedefleri nerede yazdığınız size bağlıdır – ister bir randevu planlayıcısında, ister cep telefonunda, bilgisayarda veya ofiste duvarda asılı duran bir yıllık planda. Sonuçta hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız elzem.

KEREM ERDOĞAN