Helal olsun gençler

 

Halil Uygun BRÜKSEL
Belçika’da Türk karateci çocukların başarısı. Uzun yıllardır JKA Shotokan Karateclub Beringen kulübünde başkanlık ve antrenörlük yapan Doğan İlbas ve talebeleri başarıya doymuyorlar. Belçika Kumite (dövüş anlamı) ve Kata (eşli çalışma teknik) dalında şampiyonasına katılabilmek için ön eyaletler şampiyonası gerçekleşti. Limburg eyaletinde ilk üç dereceye giren sporcular, daha sonra Flaman bölge şampiyonasında mücadele edecekler. Flaman bölgesinde de ilk üçe giren sporcular Walon bölgesinde ilk üçe giren sporcular ile Belçika şampiyonluğu için yarışacaklar.

 

“Dünya’da tek Türk kökenli 6’dan siyah kuşak sahibine olan Doğan İlbas”
Dünya’da tek Türk kökenli 6’dan siyah kuşak sahibine olan Doğan İlbas yaptığı açıklamada, “45 yıldır JKA Shotakan Karate spor dalı içindeyim ve uzun yıllardır kendi kulübümü çalıştırmaktayım. Siyah kuşak sporcuları yetiştirdiğim gibi Belçika’da ve bölgeler arasında şampiyon Türk sporcuların yetişmesine vesile oldum. Haftanın beş gününde karate sporunu yapmaktayım. Dünya’da 6’dan siyah kuşak sahibine olan tek Türk olmanın sevincini de yaşıyorum. Maalesef ne açı ki bizim Türk toplumunun Karate spor dalını yeteri ilgiyi göstermediklerini görmekteyim. Hangi spor olursa olsun spor yapmak hem sağlık açısından hem bedenen çok faydalıdır. Aynı zamanda kötü alışkanlıklardan uzak tutmaktadır” dedi.

“Alperen Kaya şampiyon oldu”
Limburg eyaleti 8-11 yaş arasında Kata ve Kumite dalında 20 kişi arasında birinci olan Alperen Kaya bir kez daha Türkün gücünü göstermiş oldu. Hem Kata hem de Kumite dalında başarılı olan ve şampiyon olan Alperen Kaya’nın Flaman bölge şampiyonasında da madalya alması bekleniyor. Ali Baykoz da 8-11 yaş arasında Kumite dalında üçüncü olması nedeniyle Flaman bölge şampiyonasına katılmaya hak kazandı.  Zeynep Baykoz 11-13 yaş arasında Kata ve Kumite dalında da üçüncü olması nedeniyle Flaman bölge şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Hatice Akdaş ise 11-13 yaş arasında Kata dalında üçüncü olması nedeniyle Flaman bölge şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Antrenör Doğan İlbas, “Alperen Kaya, Ali Baykoz, Zeynep Baykoz ve Hatice Akdaş’ın Flaman bölge şampiyonluğunda da başarılı olacaklarını inanıyorum. Bu sporcularımız başarılı olabilmek için antrenmanlarını sıkı bir şekilde devam ettirmekte” şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın