HERKESİN VEKİLİ OLACAĞIM

Miletvekili adayı açık ve net konuştu: Herkese aynı mesafedeyim herkesin vekili olacağım

 

Murat Pehlivan
DUİSBURG – Almanya’nın Duisburg şehri Federal Meclis milletvekili adayı Volker Mosblech gazetemize seçilmesi halinde hedeflerini açıkladı. Mosblech özellikle göçmen politikası üzerine konuşurken “CDU Genel Başkanı Sayın Laschet’in politikası genel olarak göçmenler arasında takdir gören politikadır” dedi. Aynı zamanda hali hazırda Duisburg Belediye Başkanı olan Mosblech sorularımız üzerine gazetemize şu değerlendirmeleri yaptı: Federal Meclise seçilmem halinde yeni ve yorucu bir görev daha bizi bekliyor. Tecrübelerim ile üzerime düşeni layıkıyla yapacağıma tüm vatandaşların şüphesi olmasın. Pandemiden sonra işletmelerimizi toparlamamız, yüklerini hafifletmemiz gerekiyor. Hem bürokratik işleri azaltmamız hem de dijitalleşmek gerekiyor. Benim için insanların özgür olmaları çok önemli. Herseyi biraz hafifletip özgürleşmek lazım.
Özgürlük, iyi bir işletme ve iklim koruması çok önemli detaylar bu üçü ortaya bir ara çok güzel birşeyler çıkartabilir. Artık yenilenme vakti. Duisburg’da 140 millet var. Hepsine aynı mesafedeyim. Bu yüzden göçmen konusu çok önemli. Saygı içerisinde göçmenler ile yaşamamız gerekiyor ki biz burda bu hedefimize ulaştık. Hatta çoğu göçmen artık Alman vatandaşı. Bence CDU çok güçlü bir aday bundan eminin. Yapılan oyunlara rağmen bence NRW’ yi şuan yöneten kişi Federal Meclisi de bir o kadar iyi yönetecektir. Seçimlerden sonra kim kiminle koalisyona girecek ortak düşünceler neler açıklanması gerekiyor ki halkımız bilsin nereye doğru gidiyoruz görsün. Laschet’in destekçisiyim onun varlığından çok mutluyum. Onun politikasından, özellikle göçmen politikasından son derece mutluyum. Aynen devam edeceğiz. Mülteci Afganlara bu olan olaylardan sonra yardım etmeye devam etmemiz gerkekiyor. Bu bütün dünya için geçerli. Birileri orda insanlara işkence ederken biz görmemizlikden gelemeyiz. Din konusunda, fikir konusunda özgürüz ve birbirimize böyle saygı göstermeye devam ettikçe şuana kadar olduğu gibi güzel bir Almanya olmaya devam ederiz.

VOLKER MOSCBLECH KİMDİR?
1972’den beri CDU üyesi. 1976’dan 1979’a kadar yerel JU derneği Duisburg-Hamborn’un başkanı ve 1987’den 1989’a kadar JU bölge derneği Duisburg’un başkanıydı. 1978’den 1987’ye kadar Ren Ruhr bölgesindeki JU bölgesinin başkan yardımcısıydı. 1993’ten beri Duisburg’daki CDU bölge derneğinin başkan yardımcısı ve 1997’den beri Duisburg-Alt-Hamborn’daki CDU yerel derneğinin başkanıdır. 1989’da Duisburg’daki CDU bölge derneğinin Doğu ve Orta Alman Birliği’nin (OMV) başkanı oldu. 1991’den 2002’ye ve 2004’ten Mosblech, Kuzey Ren-Vestfalya’daki OMV bölgesel birliğinin başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 1989’dan 1994’e kadar Duisburg-Hamborn bölge konseyinin bir üyesiydi. 1994 yılından bu yana Duisburg Belediye Meclisi üyesidir ve son olarak İkinci Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.
Volker Mosblech, 6 Eylül 2004’te taşındığı ve 2 Haziran 2005’e kadar ait olduğu Kuzey Ren-Vestfalya’nın 13. Eyalet Parlamentosu milletvekili iken Philipp Missfelder’in ölümünden sonra 20 Temmuz 2015’te Alman Federal Meclisi’nde milletvekilliğine hak kazandı. 2017 Federal Meclis seçimlerinde seçilemedi.