Herşey Frankfurt için

 

Frankfurt Yabancılar Meclisi, her biri kendi alanında üstün başarılarıyla ve şehrin sosyal yaşama katkılarıyla dikkat çeken göçmenleri ödüllendirdi. Ödül alanlar arasında 28 ülkeden 37 kişinin 5’i Türk göçmen oldu.

 

 

 

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Almanya’nın en önemli metropollerinden olan Frankfurt şehrindeki Yabancılar Meclisi, bu yıl 3. kez her biri kendi alanında üstün başarılarıyla ve Frankfurt’un sosyal yaşama katkılarıyla dikkat çeken göçmen kökenli vatandaşları ödüllendirdi. Belediyenin İmparatorlar Salonu’nda gerçekleştirilen törende 28 ülkeden 37 kişinin 5’i Türk kökenli göçmenlere katkılarından dolayı teşekkür edildi.

28 ÜLKEDEN 37 GÖÇMENE VERİLDİ
Almanya’da göçmen kökenlilerin en yoğun olarak yaşadığı metropol şehirlerinden olan Frankfurt’ta çeşitli alanlardan başarılı göçmenlerden 37’si ödüllendirildi. Şehirde yaşayan 100’ün üzerindeki farklı ülkeden gelen göçmenleri temsilen 28 ülkeden örnek göçmenlerin beşi Türk olması dikkat çekti.

ÖDÜL ALANLAR ARASINDA 5 TÜRK DE VAR
Başta Bilim adamı, hekim Prof. Dr. Şükrettin Güldütuna olmak üzere, Endüstri Mühendisi Fulya Ay, İş kadını Sevinç Yerli, İş adamı Ali Bolat, Fizikçi Erhan Deniz’in de aralarında bulunduğu 37 kişi Frankfurt Büyükşehir Belediye Sarayı’nın İmparatorlar Salonu’nda gerçekleştirilen törende, diğer örnek göçmenlerle birlikte adlarını Frankfurt tarihine yazdırdılar. Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın son anda çıkan bir problemden dolayı katılamadığı ödül töreninde Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da hazır bulundu.

 

GÖÇMENLERE SEÇME HAKKI VERİLMELİ
Frankfurt Büyükşehir Belediyesi Uyum ve Eğitim Encümeni Sylvia Weber törende yaptığı konuşmasında, Almanya’da kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 100’ncü yıldönümünün kutlandığını hatırlatarak, ödüllendirilen göçmenlerin 21’inin kadın olmasının bir tesadüf olmadığına dikkat çekti. Almanya’da Cumhuriyet’in de 100 yıl önce kurulduğunu, böylece eşit ve genel oy hakkının toplumsal yaşamın temelini oluşturduğunu kaydeden Weber, artık tüm göçmenlere yerel seçimlere katılma hakkının tanınması gerektiğini ve her düzeyde bunun mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

NASIL SEÇİLİYOR?
Ödüllendirilen göçmenler, Frankfurt Yabancılar Meclisi’nin (KAV) üyelerinden oluşan bir jüri tarafından seçiliyor. Çeşitli kurum ve kişiler tarafından yapılan önerileri değerlendiren jüri, KAV’ın üyesi sayısı olan 37’yi esas alarak, bu sayıda örnek kişiyi ödüllendirilmesini kararlaştırıyor. KAV tarafından bu yıl 3’ncü kez gerçekleştirilen ödüllendirmede seçilen 37 kişinin çoğunluğunu genç kadınların oluşturması dikkatlerden kaçmadı.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Herşey Frankfurt için için yorumda bulun

    Herşey Frankfurt için için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Herşey Frankfurt için için ilk yorumu yapabilirsin.