Hilal Ercan’la ilgili bilgi verene 20 bin avro ödül

27 Ocak 1999 yılında Hamburg’un Lurup semtindeki evlerinin önünde kaybolan Hilal Ercan’ın (10) kayboluşunun aydınlatılmasına yönelik bilgi verebilecek görgü tanıkları için koyulan ödül 20 bin avroya kadar yükseltildi.

 

blank

Nebahat Uzun HAMBURG
Almanya’nın Hamburg kentinde 27 Ocak 1999 tarihinde evlerinin önünde kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hilal Ercan’la (10) ilgili yeni gelişmeler var. Hamburg Başsavcılığı ve Hamburg Polisi, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Hilal’in kayboluşunun aydınlatılması ve failin bulunmasını sağlayacak bilgi verebilecekler için koyulan ödülü 20 bin avroya kadar yükselttiklerini açıkladılar. Öğlen saatlerinde Lurup semtindeki evlerinin önünde kaybolan Hilal Ercan için polis, savcılık ve aile, 22 yıldır tüm imkanları seferber etmiş durumda. Hamburg’da aydınlatılamayan en eski vakası olan Hilal’in kayboluşuyla ilgili en ufak ipucu bile değerlendirilirken bugüne kadar elde edilen bilgi ve deliller, küçük kızın adeta sırra kadem basmasını açıklayamıyor. Şahitlerin ifadesi doğrultusunda, Hilal’in evlerinin karşısındaki Elbgaustrasse alışveriş merkezinin önündeki otoparkta zorla bir araca sürüklenerek bilinmeyen bir yere götürülmüş olduğu tahmin ediliyor. Hilal’in akıbetinin ne olduğunun açıklığa kavuşabilmesi için tanıkların ifadesine ihtiyaç duyulduğunu açıklayan yetkililer, bu nedenle 5 bin avroluk ödülü 20 bin avroya kadar yükselttiklerini, bugüne kadar konuşmamış olan görgü tanıklarının yardımıyla olayın açıklığa kavuşabileceğine inandıklarını bildirdiler. Polis, ödül meblağını yükselterek bugüne kadar polise başvurmamış olan görgü tanıklarını motive ederek ifade vermelerini sağlamayı amaçlıyor. Ödül, faillerin kovuşturulmasında yer alan memurları kapsamıyor. Konuyla ilgili bilgi verebilecekler tüm karakollara veya 040 4286-56789 numaralı telefona başvurabilir.

 

blank

OLAYA TANIK OLANLAR ERCAN AİLESİNİN 22 YILLIK ACISINI DİNDİREBİLİR
Geçtiğimiz 25 Mayıs Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü’nde, Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH) toplu taşıma şirketinin desteğiyle Ercan ailesi tarafından yeni şahit arama kampanyası başlatılmıştı. Kampanya çerçevesinde, Hilal’iin kaybolduğu güzergahta hareket halinde olan otobüslerin üzerine Hilal’in fotoğrafları ve kayboluşuyla ilgili bilgi afişleri yapıştırılmış, çağrı afişlerinin üzerinde “Şahit olanlar, lütfen bizimle iletişime geçin! Hilal, asla senden vazgeçmiyoruz! Ailen” cümlelerinin yanı sıra şahitlerin ulaşabileceği iletişim bilgileri yer almıştı. Kendisi de aynı zamanda VHH şirketinin otobüslerinde şoför olarak çalışan Hilal’in ağabeyi Abbas Ercan, “Aradan 22 yıl geçse bile hala bize ulaşıp Hilal’imize ne olduğuyla ilgili bilgi verebilecek şahitler olduğuna inanıyoruz. Onların vicdanlarına sesleniyor, ‘Lütfen bildiğiniz, duyduğunuz, gördüğünüz en ufak detayı bizimle paylaşın. Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Sizin desteklerinizle belki bu acılarımız son bulacak’ çağrısı yapmıştı. Hamburg tarihinin en uzun süren kayıp arama vakası olarak kayıtlara geçen Hilal Ercan’ın kaybolması vakasının baş şüphelisi, cinsel suçlar ve sübyancılıktan sabıkalı Dirk A. 2000 yılında küçük bir kız çocuğunu boğmaya çalışırken yakalanan, 7 küçük çocuğa işlediği cinsel suçlar nedeniyle 7 yıl hapis cezasına çarptırılan pedofili Dirk A., daha sonra tehlikeli cinsel suçlu olduğu gerekçesiyle kapalı psikiyatri kliniğine kapatılmıştı. Dirk A.’nın kız kardeşinin Ercan ailesiyle aynı binada oturduğu için adamın binaya girip çıkması, adamın 2005 yılında Hilal’in öldürüp gömdüğünü itiraf edip ardından ifadesini geri çekmesi, olay anıyla ilgili şahitlerin ifadeleri tüm şüpheleri Dirk A.’nın üzerine çekiyor.