HİPNOZ TERAPİSİ

Size bu ay Hipnoterapi hakkında bilgi vereceğim.
Hipnoterapi demek Hipnoz yolu ile yapılan terapidir. Tıp dünyasında hipnoterapi bir psikoterapi yöntemi olarak kabul edilmektedir.
Bu konuda bilhassa bizim vatandaşlarımızın akıllarında bir çok soru işaretleri var. Ben de buna biraz olsun açıklık getireceğim.
Sıkça sorulan soruların başında. Hipnoz ile tedavi dinen uygun mudur? Bu tedavi şekli bir şeye yarıyor mu?
Edindiğim ve araştırdığım bilgilere göre dinimizde böyle bir tedavinin yasaklandığını gösteren bir bilgiye sahip değiliz deniliyor. İslam Dini insanlar için faydalı olan ve yasaklanmayan maddi ve manevi her türlü tedavi şekline müsade etmiştir de deniyor.
Bunun yanıda belirtmek isterim ki ulamalar ancak hipnoz gibi kontrolü zor ve yanlışa kullanma ihtimali olan bir tedavi yönteminde, dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Bu işi yapacak kimsenin sahasında uzman olması ve güvenilir olması, yani kötüye kulanmaması gerekir diyorlar.
Gelelim konumuza ‘Hipnoz’, Yunanca uyumak anlamına gelmektedir. Fakat hipnoz tam anlamı ile uyku hali değil, uyku ile uyanıklık arasında olup, telkin almayı kolaylaştıran bir ruh halidir. Bilinçli olarak yapılan bir hipnoz sırasında, birey terapistin söylediği her şeyi duyar ve kendi düşüncelerinin de farkındadır. Hipnoz halinden çıktıktan sonrada her şeyi hatırlar.

Hipnoz zihnin doğal durumudur. Bilinçli zihnin bir nevi devre dışı bırakılmasını sağlamak, bilinçaltına telkinler yerleştirmektir. Kişi hipnoz esnasında gerçeklerin farkında olmasına rağmen zihinsel ve fiziksel olarak rahatlar. Adeta rüya görüyormuş gibi hisseder. Bir yandan gerçeğin içinde diğer yandan gerçeklerin dışında gibidir.

HİPNOZ İLE SİGARA BIRAKTIRMA
Yapılacak hipnoterapi seansları ile sigara bıraktırmak mümkün. Gereksiz masrafları bir kenara bırakıp tüm sağlıksız maddeleri zihninizde bitirin.
Bilinçaltı davranışların ana kaynağıdır. Geçmişten bugüne kadar yaşanan her olay, endişeler, korkular, kaygılar, bilinçaltında birikirler. Sigara bağımlılığı da insanların bilinçaltına yerleşmiş durumdadır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin en büyük problemi ise sigarayı “bırakamamak” olmaktadır. Hatta sigarayı bırakan kişilerin bazıları, bir süre sonra tekrar sigaraya başlamaktadır. Bilinçaltına kaydedilen her davranış ya da düşünce 21 kezden fazla tekrar ederse otomatikleşiyor ve bilinçaltına kaydediliyor. Sigara da böyle bir bağımlılık olduğu için yemeklerden sonra içmeyi hatırlamak, çalışırken molalarda sigara içmek, çay kahve içildiğinde yanında bir sigara yakmak artık bilinçaltına yerleşmiş durumdadır. Sigara artık bağımlılığa dönüşmüştür. Bilinçaltı sigarayı artık bir arkadaş, dost, sosyalleşme aracı ve hatta keyif verici bir madde olarak algılamaya başlamıştır. Bu yüzden bu bağımlılıktan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Fakat hipnoterapi ile bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Yaklaşık olarak üç beş seans hipnoza giren sigara bağımlıları, sinirlenmeden ve sıkılmadan bu bağımlılıktan kurtulmayı başarabilmektedir. Hipnotik olarak alınan telkinler kişinin sigara bırakma sırasında kilo almasını da engellemektedir. Yapılan araştırmalara göre hipnoz, sigara bırakma yöntemi arasında en etkili yöntem olarak kabul edilmiştir.

Kalın sağlıcakla…

Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – Heilpraktiker,
İlk yardım eğitmeni – Erste-Hilfe-Lehrer

Benim ulaşım bilgilerim:
Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı (Heilpraktiker / Osteopath) Sinan Erkin
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen

Tel: +49 7031 42 82 678
Fax: +49 7031 42 82 679
Mobil: +49 172 60 71 974
Mobil: +49 178 41 95 944
E-Mail: info@naturheilpraxis-erkin.de
Web: www.naturheilpraxis-erkin.de