İGMG Württemberg iftar verdi

İGMG Württemberg Bölge Başkanlığı’nın Stuttgart’ta vermiş olduğu İftar yemeğinde, Alman seçkin isimler de bir araya geldi.

Mustafa Karaman
STUTTGART- Kısa adı IGMG olan İslam Toplumu Milli Görüş’e bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İGMG Württemberg Bölge Başkanlığı tarafından geleneksel hale getirilen iftar yemeği Stuttgart’ta bulunan Piri Reis Restoran’da verdi.

YÜKSEK KATILIM

İftar programına başta ev sahibi olarak İGMG Württemberg Bölgesi Başkan Muhammet Tayyip Sayan’ın yanı sıra Bölge KT Başkanı Ayşe Akkuş olmak üzere İGMG bölge yöneticileri, İGMG Genel Mrz. Eğitim Dairesi Başk.Yard. Dr. Hakan Aydın, Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Fatih Burak Mermer, DİTİB Genel Başkan Yardımcısı ve B.W. Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, İGBW Başkanı Muhittin Soylu, Türk Federasyon B.W. Kuzey Bölge Başkanı Hasan Soylu, Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği Başkanı Cevdet Başbuğ, HASENE Württemberg Bölge Başk.Yard. İsmail Akkuş, THY Stuttgart Müdürü Bilal Arpacı, Eski MÜSİAD Avrupa Direktörü Burhan Sağlam, MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok, MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak, ATGİAD Başkanı Hasan Uzuner, WTOVBF Başkanı Burhan Uzun, EUTFF Başkanı Kemal Akyol, Federal Liyakat Nişanı sahipleri Ersin Uğursal ve Nejdet Niflioğlu, Nisa Kadınlar Derneği 2. Başkanı Şükran Cihan, Baden Bölge Protestan KiliseTemsilcisi Prof. Dr. Elisabeth Hartlieb, Württemberg Bölge Protestan Kilisesi İslam Komiseri Dr. Friedmann Eißler, Rottenburg Stuttgart Piskoposluk Akademisi Dr. Hussein Hamdan, Em. Papaz Heinrich Georg Rothe, Hıristiyan-İslam Toplantısı ve İşbirliği Derneği (CIBZ) Papaz Frieder Kobler,  Aşırıcılığı Uzaklaştırma Merkezi Mathieu Coquelin, Stuttgart Emniyet Müdürlüğü Tobias Reiff,  İslami Sosyal Hizmet ve Bilgi Merkezi İsmail Paktiawal, eğitim, iş, spor ve siyaset dünyasından seçkin Sivil Toplum Örgütleri (STK) temsilcileri katıldı.

ÖNYARGILARI YIKMAK
İGMG Württemberg Kurumsal İletişim ve Dış İşler Başkanlığı’nın düzenleyip organize ettiği iftar programı Ali Bozkurt’un okuduğu açılış Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ile başladı. İftar yemeğinin açılış konuşmasını İGMG Bölge Kurumsal İletişim Başkanı Dr. İdris Kaya yaptı ve iştiraklerinden dolayı da katılımcılara teşekkür etti. Selamlama konuşmasını yapan İGMG Württemberg Bölgesi Başkanı Muhammet Tayyip Sayan anavatanda yaşanan yüzyılın şifalar diledi. Ramazanının başlangıcının heyecanından bahseden Bölge Başkanı Sayan, “Şu diyarlarda yaşayan bizler birbirimizi unutmadık ve Ramazan’da bir araya gelir ekmeğimizi lokmamızı paylaşırız. Aramızdaki muhabbetti, sevgiyi pekiştiririz ve birbirimizle hasret gideririz” dedi. Daha sonra Ramazan’ın mübarek olması dileğiyle konuşmasına başlayan Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, Ramazan’da STK temsilcileri ve Alman dostlar ile birlikte olmanın duyduğu memnuniyetten bahsederek iftarı düzenleyen İGMG’ye de teşekkürlerini iletti. Türkiye’deki sel ve deprem felaketinden bahseden Başkonsolos Koçak, “farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı yerlerde birbirimizin kültürünü öğrenmek bunu birlikte deneyimlemek toplumsal barış bakımından büyük önem taşımaktadır. Önyargıları yıkmanın, mesafeleri aşmanın ve dostluklar kurmanın tek yolu birlikte olmak ve birbirini tanımak” olduğunu vurguladı. Gerçekleşen geleneksel iftar yemeğinde ezanla açılan iftardan sonra namazlar kılındı. Program misafirlerin çay ve kahve sohbetiyle son buldu.