İLK MAKALEM İÇİN SON BAŞVURU 15 EKİM

 

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, İmagentur şirketi işbirliği ile Almanya’da ilk kez gerçekleştirdiği “İlk Makalem Yarışması” ile ilgili proje, Mannheim’da Türkçe yayın yapan yerel gazete ve dergilerin temsilcilerine anlatıldı. İmagentur GmbH Genel Müdürü Tarık Bayram Gölezlioğlu’nun yanı sıra projenin Türkiye koordinatörü Türker Haliloğlu ve Almanya Koordinatörü Fatih Yılmaz’ın da hazır bulunduğu basın toplantısıyla İlk Makalem yarışması hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

EN İYİ 15 MAKALE YAZARI GENÇ BİR HAFTA İSTANBUL’U GEZECEK
Türkiye hakkında en iyi makale yazan 15 genci bir hafta süreyle kültür gezisine çıkarmayı hedefleyen yarışmanın kazananlarının, Baden-Württemberg eyaletinin Sonbahar tatili (Herbstferien) döneminde 28 Ekim-2 Kasım tariheleri arasında İstanbul’a gideceği belirtildi. Burada hayallerindeki yazarlarla tanışacak olan gençlerin aynı zamanda kültür-sanat, dernek ve vakıflarını, yayın evlerini ziyaret ederek, bir kitabın tasarım aşamasından basım aşamasına kadar olan süreci yerinde görme imkanı bulacağı kaydedildi.

BADEN-WÜRTTEMBERG PİLOT BÖLGE ANCAK İSTEYEN HERKES KATILABİLİR
Yazar olmak isteyen, edebiyata meraklı öğrencilerin mutlaka bu yarışmaya katılmalarını isteyen İmagentur GmbH Genel Müdürü Tarık Bayram Gölezlioğlu, “Baden Württemberg’de pilot bölge olarak başlattığımız İlk Makalem yarışmasında tek kriter, öğrencilerin yazacakların makalenin Türkiye ile ilgili olması. İlla makale ile de sınırlı olması gerekmiyor; bu şiir olabilir, deneme olabilir, kısa hikaye de olabilir. Bu çocuklar Almanya’da okudukları için Almanca’ya hakimler, Türkçe yazma konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu nedenle Almanca veya Türkçe yazabilirler. Yarışma her ne kadar Baden-Württemberg bölgesi ile ile sınırlı tutulmakla birlikte 28 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacak geziye bu tarihler arasında herhangi bir engeli olmayan tüm öğrenciler katılabilir” şeklinde konuştu.

“AİLELERE, ÖĞRETMENLERE, GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”
Annelere, babalara, öğretmenlere çağrıda bulunan Gölezlioğlu, “Çocuğunuzun, öğrencilerinizin içindeki yazma hevesini keşfetmemize yardımcı olun. Bir çocuğun iyi yazıp yazmadığını, edebiyata meraklı olup olmadığını en iyi ailesi anlar. Bu çocuklar genelde içine kapalı, yazdıklarını kendilerinden başka çok az kişi biliyor. Belkide aradığımız geleceğin genç yazarı sizin çocuğunuzdur. Veya sizin çocuğunuzun samimi bir arkadaşıdır. Bu projede öğretmenlere de büyük görev düşüyor. Yazma kapasitesini farkettiğiniz öğrencileri bize yönlendirin. Bu yarışma için herhangi bir katılım ücreti yok, herhangi bir masraf yok. Tüm masraflarını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile biz karşılayacağız” dedi.

“ÇOK OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIK”
İki ay önce gerekli altyapıyı oluşturarak projenin tanıtımına start verdiklerini ve bugüne kadar yarışma ile ilgili çok ilginç geri dönüşler aldıklarını aktaran Tarık Bayram Gölezlioğlu şöyle devam etti: “Projeye start verdikten sonra çok sayıda telefon ve email aldık. Örneğin Hessen’den kızındaki yazma yeteneğini keşfeden bir anne bizi aradı. Kızının çok çekingen olduğunu, öğretmenin de ondaki yazma yeteneğini gördüğü için kendilerini uyardığını ve bu yarışmaya katılmasını çok istediğini dile getirdi. Aynı şekilde Hockenheim kentinde oturan 14 yaşındaki bir genç kızımızın bugüne kadar 3 tane Almanca kitap yazdığını öğrendik. Bizim artık bir şekilde Alman edebiyatında yer almamız lazım, daha fazla Türk yazarın bulunması lazım. Kendi kültürümüzle Alman entellüktüel toplumunda varolmamız lazım” diyerek, proje başlangıcında çok olumlu geri dönüşler aldıklarına dikkat çekti. Gelen makalelerin özel bir kurul tarafından değerlendirileceğini de kaydeden Gölezlioğlu, bu kurulun Almanya’da çeşitli okullarda görev yapan edebiyat kökenli öğretmeler ve yazarlar tarafından oluştuğunu vurguladı. İmagentur GmbH Genel Müdürü, gençlerin yazdıkları makaleleri 15 Ekim’e kadar email veya posta yoluyla gönderebileceklerini, sosyal medya aracılığı ile veya www.imagentur.com web adresinden ulaştırabileceklerini sözlerine ekledi.

HEDEF; YETENEKLİ GENÇLERİ ORTAYA ÇIKARMAK
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenci olan ve ‘İlk Makalem Yarışması’nın Türkiye Koordinatörlüğünü üstlenen Türker Haliloğlu da, kendisinin de edebiyata özel bir ilgi duyduğunu ifade ederek, daha önce birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldığını kaydetti. Haliloğlu, “Ben de ortakokul ve lise yıllarımda denemeler yazdım. Ancak belli bir noktaya getirinceye kadar kimseye bahsedemedim. İlk Makalem yarışması yetenekli gençlerin ortaya çıkarılması açısından büyük önem arzediyor” şeklinde konuştu. Projenin Almanya koordinatörü Fatih Yılmaz ise, bu yarışmayla Almanya’daki Türk gençlerinin edebi anlamda potansiyellerini görmek açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı.  İlk Makalem Projesiyle ilgili detaylı bilgi şu kanallardan alınabilir…
Web adresi: www.imagentur.com
Facebook: https://www.facebook.com/imagenturgmbh/
Email: info@imagentur.com
Tel: 0 621 17 88 75 80