İngiliz basını gıda krizini yazdı: Çocuklar açlıktan silgi yiyor

Enerji krizi birçok ülkede baş gösterirken, gıda krizinin yaşandığı ülkelerde aç çocuk sayısında artış görülüyor. İngiliz gazetesi maddi durumu kötü öğrencilerinin sayısının arttığı ve açıkla boğuştuklarını yazdı.

İngiltere’nin önde gelen gazeteslerinden The Guardian, İngiltere’de artan gıda fiyatlarına karşı yeteri kadar önlem alınmaması nedeniyle maddi durumu kötü öğrencilerin sayısında artış var. Yeteri kadar gıda ihtiyacı karşılanmayan çocukların okullarda zor durumda olduğu ve aç kaldıkları yazdı.

Enerji fiyatlarındak artış ısınma konusunda aileleri zorlarken bir yandan da bazı okullarda açlıktan çocukların silgi yediklerini iddia etti. Öğle yemeklerini yiyemeyen çocuklar aç kalıyor. Okulda bir yetkili, çocukların sabahları aç ve üşüyerek okula geldiklerini söyledi ve hükümetin bu konuda ekstra destek olmadığını vurguladı. İngiltere genelinde yaşanan ekonomik krizde okul müdürlerinin raporlarına göre, gıda krizinin yaşandığı yerlerde çocuklar acıkınca silgi yiyor ya da öğle yemeğine yetmeyen paraları nedeniyle oyun alanlarına saklanıyor.

Artan enerji fiyatları hem ailelerin ısınma sorununu yaşatırken çocukların yiyecek harçlığı verememesi de ayrı bir sorun olarak yaşıyorlar. İngiltere’deki gıda ve enerji krizi nedeniyle okullardaki aç çocuk sayısında ‘ yürek burkan’ bir artış görüldü. Haberde ayrıca çocukların bu durumdan utandıklarını ve okula boş beslenme kutusu ile geldiklerini ‘yemek yiyormuş’ gibi davrandıklarını kaydetti. Gıda yardım kuruluşları ise ailelerden gelen gıda yardımı taleplerini karşılamakta zorlandıklarını açıkladı.

İngiltere’de, tüm ana okulu öğrencileri iki yıla kadar ücretsiz okul yemekleri alma hakkına sahip. Ancak, Çocuk Yoksulluğu Eylem Grubu’na göre, yalnızca ebeveynleri yılda 7.400 sterlinden daha az kazanan çocuklar bu haklardan yararlanabiliyor ve yoksulluk içinde yaşayan 800 bin çocuk bu haklardan mahrum kalıyor.