İnternet medyası sorunları masaya yatırılacak

blank

 

 

blank

İnternet medyasındaki yasallaşma süreci devam ederken, İnternet medyasının önemli kuruluşları da iyi bir hazırlık için çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda Ankara, 27-28 eylül tarihlerinde önemli bir etkinliğe evsahipliği yapacak ve Türk İnternet Medya Birliğine (TİMBİR) bağlı, 7 Ülke 81 il kurucusu Ankara’da buluşacak.

Erdal Altuntaş
ANKARA – Yaklaşık 13 yıldır internet medyası ve bilişim alanında önemli çalışmalara imza atan İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) öncülüğünde, Türkiye’nin 81 il ile 7 ülkeden 900 internet gazetecisinin kurduğu Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara’da Türk İnternet Medyası Çalıştayı düzenleyecek. Çalıştaya Türkiye’nin tüm illeri ile Almanya, İngiltere, Gürcistan, Avusturya, Azerbaycan, İsviçre ve KKTC’den çok sayıda basın mensubu katılacak. Çalıştayın RTÜK uygulamaları ve internet medyası açısından önemli çıktılarının olması bekleniyor.

TİMBİR İnternet yasası bir an önce yasalaşmalıdır
İMEF Başkanı Dr. Süleyman Basa yaptığı açıklmada “İnternet medyasının zamana ayak uydurması ve ülkemizdeki medya sektörünün bu yeni medya alanından en iyi şekilde yararlanması için gerek kamu kurumlarımız ile ve gerekse özel sektörümüz ve STK’larımız ile birlikte hareket etmek çok büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda 81 il, 7 ülkede 900 internet gazetecisini bir araya getirerek TİMBİR kurulmuştur. Bu çalıştayı da Kamudaki gelişmelerin medya mensuplarına en iyi şekilde anlatılması ve medya mensuplarının görüş ve önerilerinin alınması amacı ile organize ettik. RTÜK Başkanlığı da bu konuda bizlere önemli destekler verdi. İnanıyoruz ki internet yasasının çıkması öncesinde gerçekleşecek bu çalıştay, internet medyasına ve ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Dünyada; bilişim ve internet medyasındaki gelişmelere bağlı olarak sosyal, siyasal, ekonomik, teknolojik alanda yeniden yapılanma süreci yaşandığına değinen Dr. Basa “Bu değişim habercilik altyapısında da önemli değişimler yaşanmasına neden olmaktadır. Günümüzde yazılı basının yerini önemli bir oranda internet medyası almaya başlamıştır. Yapılan gelecek projeksiyonları, internet haberciliğinin etkisinin üstel olarak artacağını göstermektedir. Ülkemizde dünyaya paralel olarak internet haberciliğinin sayı ve etkisi hızla artmaktadır. Ancak ülkemizde internet haberciliği, sosyal ve ekonomik tam anlamıyla yasal ve ekonomik altyapıya ulaşamamıştır. İnternet gazeteciliği tanımı tam olarak yapılamamış, yazılı ve görsel basına sağlanan pek çok hak internet haberciliğine sağlanamamıştır. Yapılacak olan çalıştayla; dijital medyanın en önemli ihtiyacı olan belgelendirme, akreditasyon, sertifikasyon ve standardizasyonunun sağlanmasında en önemli kurum olan RTÜK’ün uygulamalarının tanıtımı sağlanacaktır. Ayrıca dezenformasyonla mücadele konusunda karşılıklı görüş alışı yapılacaktır” dedi.

RTÜK uygulamaları İnternet Medyası temsilcilerine anlatılacak

RTÜK Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir’in moderatör olarak yer alacağı “Türk İnternet Medyası ve RTÜK Uygulamaları“ adlı oturumda işlenecek konular ve konuşmacılar şu şekilde olacak:
Av. Aydın DEMİR (RTÜK İzin Tahsisler Dairesi Başkanı) : İnternet Yayıncılığında Lisanslama ve Yetkilendirme Süreçleri
Şebnem BURSALI – ATV Ankara Temsilcisi : Medyada Dezenformasyon
Orhan SAMAST (İtibar Yönetimi Enstitüsü (İYE) Başkanı) : İnternet Medyası Basın Etiği ve İtibar
Av. Cüneyt ALTIPARMAK : İnternet Medyası Hukuki Sorunlar

Hacı Bayramıveli Üniversitesi İletişim Fakültesi Prof.Dr. Zakir AVŞAR’ın moderatör olarak yer alacağı “İnternet Medyasında problemler ve çözüm önerileri“ adlı oturumda ise şu kişiler sunum yapacak:
Tanju AKINCIOĞLU (haber61) : İnternet Medyasında Teknik Ve İçerik Geliştirme
Rıfat SAİT -24. Dönem İzmir Milletvekili (Balkan Günlüğü) : İnternet Medyasının yasal altyapı ihtiyacı
İsmail KARAKAŞ (TurkishPress-İngiltere) : Yurt dışında Türk Medyası
İsmail KAHRAMAN (gebzegazetesi, devrialemTV) : İnternet Gazeteciliğinde İçerik Üretimi

Medya’da DEZENFORMASYON ana başlıklar arasında
Günümüzde oldukça tartışılan dezenformasyon kavramıda çalıştayın başlıkları arasında yer almaktadır. Bu konuda RTÜK uzmanları yaptıkları çalışmaları anlatırken, internet medyası mensupları ise haber süreçlerinde yaşadıkları dezenformasyon sorunları ve nasıl mücedele deneyimlerini aktaracaklar. Duayen gazeteci Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) Başkanı Şebnem Bursalı medyada dezerformasyon başlığı altında önemli bir sunum yapacak.

TBMM’de yer alan İnternet Yasası bir an önce yasalaşmalıdır
Standartları belli devletimizin teşviklerinden her alandaki basın mensuplarının istifade ettiği, özgün içerikler ile kopya yapıştır haberlerinin önüne geçildiği, telif haklarına hakim bir internet medyasının gelişmesi için çalıştayın düzenlendiğini ifade edilirken, çalıştay sonucu raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak.

blank