İnternorga Gastoronomi fuarı, yeniliklerle dolu

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Gastronomi sektörünü buluşturan „93. İnternorga 2019“ fuarı Hamburg Kongre Merkezi’nde (Messe Halle) start verdi. 1921’de temelleri atılan ve günümüz de dünya çapında gastronomi sektörünün lider fuarlarından biri haline gelen Internorga fuarı 19 Mart Salı akşamı sona erecek ve her gün 10:00-18:00 arası açık olacak. Hamburg’daki fuarda; gastronomi, otel, fırın ve pastane sektörünün yenilikleri ve gelişmeleri 100 bin metrekarelik alanda sergileniyor. Geçen sene bin 300 katılımcı ve 93 bin ziyaretçi ile göz dolduran fuar, bu seneki katılım ve ziyaretçi beklentileri de yüksek. Toplam 25 ülkeden 1300 firmanın katıldığı fuarda ağırlıklı olarak Gıda ve İçecek, Mobilya ve dekorasyon, Hazır mutfak çözümleri ve mutfak aletleri, Kasa ve teknik sistemleri ile fırın ve pastane malzemeleri sergileniyor. Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ve Ticaret Ataşesi Uğur Özcan da ilk gün fuardaki Türk firmalarını gezerek bilgi aldılar.

 

MEYVE SUYU SIKMADA TIKANMAYA SON
Fuarda yer alan firmalardan As-Saft firmasının sahibi Serdal ve Aynur Atıcı, makinaları yenilediklerini belirterek „Makinalarımıza filitre sistemi getirdik ve böylece tıkanmaları önledik“ dedi. Nar, portakal, limette gibi ürünlerin suyunu sıkan Zummo makinlarını Almanya’nın her yerine sattıklarını belirten Atıcı „Fuarlar bizim için çok önemli. Büyük firmalarla bağlantı kuruyoruz“ dedi.

 

 

Fuarda stand açan ve 13 yıl önce kurulan GGM Gastro firmasının sahibi Manuel Elma, sektörde bir numaraya yerleştiklerini belirterek „Online sistemini ilk canlandıran firmalardanız ve yakın zamanda Hamburg, Frankfurt, Münih, gibi büyük şehirlere de şubeler açıyoruz. Çok fazla çeşidimiz var ve üretime önem vererek müşteri geri dönüşlerine önem veriyoruz„ dedi. Donmuş hamur ürünleri satan Firma Eisberg’in sahibi Sarpkaya Bağırsakçı ise „Yunanistan ve Bulgaristan’dan börekler, Bursa’dan su böreği getiriyoruz. Alerjiye sebep olacak içerikler ürünlerimizde yok. Sağlıklı ve Bio’ya önem veriyoruz“ dedi. GMG firmasının sahibi Burhan Gündoğan ise tamamını Türkiye’de ürettiklerini belirterek „Ürünlerimizin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Ülkemizin de tanıtımını yapmış oluyoruz. Almanya’da da depo ve satış ofisimiz var“ dedi.

 

 

DONMUŞ DÖNER PİZZA ÇIKARTTI
Fuara yeniliklerle katılan Düzgün Food sahibi Fevzi Düzgün ise „İlk kez döner pizza adlı ürünü çıkartarak fuarda tanıttık. Donmuş olarak büyük marketlere satıyoruz. Donmuş dönerin Avrupada yayılmasına öncülük ediyoruz ve ciddi mesafeler aldık. AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. Bio dönerimiz de büyük ilgi gördü. Fuardaki beklentimizi yakaladık“ dedi. Fuara InoxAir firmasıyla katılan Sırma Bruder ise koku ve duman vermeyen bir ürün geliştirdiklerini belirterek „Ürünümüzdeki filitre sistemi sayesinde baca olmadan döner satma imkanı sunuyoruz“ dedi. Kids Box firmasının sahibi Kenan Horata ise „Kiddybox markası ile gıda ürünlerinin daha kaliteli ve güzel sunulması için orijial ve şık paketleme ürünleri üretiyoruz” dedi.

 

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: