İnternorga „Gastronomi“ Fuarı başladı

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Gastronomi sektörünü buluşturan „İnternorga 2023“ fuarı, Hamburg Kongre Merkezi’nde başladı. 14 Mart’a kadar devam edecek Hamburg’daki fuarda; gastronomi, otel, fırın ve pastane sektörünün yenilikleri ve gelişmeleri sergileniyor. Gıda ve İçecek, Mobilya ve dekorasyon, Hazır mutfak çözümleri ve mutfak aletleri, kasa ve teknik sistemleri ile fırın ve pastane malzemelerinin sergilendiği fuar, 2 yıllık korona kısıtlamalrından sonra bu sene yoğun bir ilgi görerek başladı. Depremden dolayı bu sene Türkiye’den mili katılım olmazken, bireysel olarak katılan firmalar oldu. Fuarı Hamburg Ticaret Ataşesi Yıldız Onur da ziyaret ederek Türk firmaları ile görüştü.

AS-SAFT FİRMASI ABONE
2008’de Hamburg’da kurulan As-Saft firmasının sahibi Serdal Atıcı da 8 kişilik ekibiyle fuarda boy gösterdi. Fuara uzun yıllardır sürekli katıldıklarını belirten Atıcı, yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Ananas makinasını tanıtan Atıcı „Dünyada ilk kez bu kadar yeteneği olan bir makinayı piyasaya sürdük. Makinaya atılan ananası soyup kestikten sonra paketleyerek yenecek hale getiriyor“ dedi. Fuarda nar, portakal, limette gibi ürünlerin suyunu sıkan Zummo makinlarına ilaveten elma ve ananas kesme makinalarıyla ilgi gören As-Saft, kendi markalarından oluşan ürünlerini de ilk kez fuarda tanıttılar. Ticaret Ataşesi Yıldız Onur da As-Saft’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

VEGAN ÜRÜNLER REVAÇTA
Fuara katılan Türk firmalarından GGM Gastro Hamburg firmasının genel müdürü Edwin Savcı, Düzgün Döner’in sahibi Fevzi Düzgün, Lactalis Gruppe’den Hakan Elmalı, Frigo Vans Sahibi Hakan Bahadır, Maun Simit’den Şengül Zıbıncı, GMG firmasının sahibi Burhan Gündoğan gibi birçok firma da ürünlerinin tanıtımını yaptı. Çanakkale Ticaret Odası Başkanı Gökhan Doğru ve beraberindeki heyet de firmalarla görüşmek üzere fuara gelirken, Ticaret Ataşesi Onur Yıldız ve Danışman Adem Bora ile görüşme yaptılar. Bu yıl özellikle robotların öne çıktığı fuarda vegan ve vejetaryan ürünlere de ağırlık verildiği görüldü. Fuar 14 Mart’da kadar devam edecek.