İnternorga Gastronomi Fuarına yoğun ilgi

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Gastronomi sektörünü buluşturan „İnternorga 2022“ fuarı Hamburg Kongre Merkezi’nde (Messe Halle) ziyaretlere açıldı. Hamburg’daki fuarda; gastronomi, otel, fırın ve pastane sektörünün yenilikleri ve gelişmeleri sergileniyor. Gıda ve İçecek, Mobilya ve dekorasyon, Hazır mutfak çözümleri ve mutfak aletleri, Kasa ve teknik sistemleri ile fırın ve pastane malzemelerinin sergilendiği fuarı Hamburg Başkonsolosu Derya Kara ile Ticaret Ataşeleri Pelin Ferah ve Yıldız Onur da milli katılım standı ile Türk firmalarını ziyaret ettiler.

4 MAYIS’A KADAR SÜRECEK
30 Nisan ile 4 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak genel gıda, gastronomi, endüstriyel mutfak ekipmanları konulu INTERNORGA fuarına bu yıl Türkiye’den ilk kez Milli Katılımı organize eden İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği (İmmib) de B6 salonunda 500 m2’lik bir alanda katılım sağladı. İmmib adına açıklama yapan Özgür İnan ve Merve Çakır, İmmib çatısı altında 14 firmanın milli katılım yaptığını belirterek „Ama 9 firmamız da bireysel olarak katıldı ve Türkiye’den bu fuara toplamda 23 firmayla katıldık. İlk kez katıldık. İmmib çatısı altında 8 binden fazla üyemiz var. Amacımız üye firmalarımızın ürünlerini sergileyerek Avrupa pazarında satış yapmalarını sağlamaktır. Bu yıl fuar sakin başlasa da nitelikli alıcıların olduğu söyleniyor. Hatta fuara katılım yapan firmalar da birbirine müşteri olabilirler“ diyerek morallerinin ve fuardan beklentilerinin yüksek olduğunu söylediler.

AS-SAFT FİRMASI DA FUARDA
Fuara katılan Hamburg Başkonsolosu Derya Kara ile Ticaret Ataşeleri Pelin Ferah ve Yıldız Onur da başta milli katılım standı olmak üzere fuardaki Türk firmalarının çoğunu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldılar. 2008’de Hamburg’da kurulan As-Saft firmasının sahibi Serdal Atıcı da 2 yıl aranadan sonra tekrar fuara katıldıklarını belireterek „Koronadan dolayı 2 yıl fuar yapılmamıştı. Bu yıl fuara 3 yeni ürünümüzle katıldık. Nar, portakal, limette gibi ürünlerin suyunu sıkan Zummo makinlarına ilaveten elma ve ananas kesme makinalarımız da var. Elma makinamız dünyada tek. Fuarlar bizim için çok önemli. Edeka, Rewe, oteller, cafe-barlar, gastronomi sektörü ve pastaneler en önemli müşteri kitlemiz. Maskelerin de serbest bırakılmasıyla bu yıl büyük katılım bekliyoruz“ dedi.

AVRUPA PAZARINDA İDDİALILAR
Fuara Lübeck’den katılan ve Avrupa’nın her yerine ürün satan Gastro Concept firmasının sahibi Müslüm Aşuracı ise „Bazı ürünleri Türkiye’de bizim istediğimiz şekilde Alman kalitesiyle ürettiriyoruz. 2003’den beri üretim ve satıştayız. Kaliteye özen gösteriyoruz. İskandinav ülkelerine satışlarımızda büyük artış var“ dedi. Fuara katılan Türk firmalarından GGM Gastro Hamburg firmasının genel müdürü Edwin Savcı, GMG firmasının sahibi Burhan Gündoğan, Duru Bulgur Gıda firmasının Dış Ticaret Müdürü Yavuz Şamyanlı, Öztiryakiler firması gibi birçok Türk firması da fuarda ürünlerini tanıtarak Almanya ve Avrupa pazarındaki Pazar paylarını artırmak için fuardaki yerlerini aldılar. İnternorga Gastronomi Fuarı 4 Nisan Çarşamba gününe kadar devam edecek.