İran’da kritik zirve: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ile görüştü

blank

İran’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına yönelik çabalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Tüm sorunlar henüz çözülmedi ancak bir hareket olduğu gerçeği olumlu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üçlü zirve için İran’da. Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Bu görüşmenin ardından Erdoğan, Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Astana formatında üçlü zirve gerçekleştirecek.

Zirvenin ana gündem maddesi ise Suriye olacak. Suriye’deki son durum, yeni anayasa, siyasi çözüm süreci, terörle mücadele ve mültecilerin geri dönüşü gibi başlıklar ele alınacak.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı’nın da Tahran’da olduğu belirtildi.

“TÜM DÜNYAYI OLUMLU ETKİLEYECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin”le yapacağı görüşme öncesi kısa bir açıklamada bulundu. “Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice tüm dünyayı olumlu etkileyecektir.” dedi. Erdoğan “Ben yine de şahsım ve heyetim atına çok teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum” diye ekledi.

PUTiN’DEN ERDOĞAN’A TAHIL KORİDORU TEŞEKKÜRÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı ve gıda problemleri konusunda arabuluculuk çabalarından dolayı teşekkür etti.