Irkçı gruptan “silahlanma” çağrısı

Neumünster kentinde belediye ve belirli kişilere mektuplar gönderen aşırı sağcılar, ırkçı söylemleriyle “Yok artık!” dedirtti. Talepler arasında, göçmen çocukların doğduğu hastanelere para cezası kesilmesi bile var.

 

Nebahat Uzun
NEUMÜNSTER- Schlieswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Neumünster kentinde Neumünster Belediyesi’ne, parti başkanları ve bazı kanaat önderlerine mektup gönderen ırkçılar, toplumda huzursuzluğa neden oldu. Alman basınında da geniş yer bulan mektupta ırkçılar, kendilerini 50 kişilik bir grup olarak tanıtırken, halkı silahlandırdıklarından bahsederek göçmen karşıtı söylemlerle taleplerini sıralıyorlar. Irkçıların talepleri arasında halka açık yerlerde başörtünün yasaklanmasından Mültecilerle kavga ederek suç işleyen Almanların ceza almamasına, camilerin ve göçmenlere ait işyerlerinin kapatılmasına, göçmen kökenli çocukların doğduğu hastanelere çocuk başına 400 Euro para cezası kesilmesine kadar bir çok ırkçı söylemler yer alıyor. Kendilerini “Bund Wehrhafter Neumünstaner” ismiyle tanıtan ırkçı grup, mektupta AfD’yi desteklediklerini de açık bir dille yazıyor. Söz konusu mektupla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Neumünster Göçmenler Meclisi Başkanı İbrahim Ortaçer, “Kiel Eyalet Savcılığı, ırkçı mektupla ilgili soruşturma başlattı.  Buna benzer ırkçı söylem ve eylemler maalesef zaman zaman yaşamak zorunda kalıyoruz. Daha önce de aşırı sağcı parti NPD, sayfasında ismimle beni hedef göstermişti. Gözümüzün önünde Mülteci gençlere saldırdılar. Fakat biz demokrasi mücadelemizden ve bu tür konuların üzerine gitmekten asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

IRKÇI KAFALARA KARŞI ORTAK MÜCADELE ŞART
Neumünster’de 117 milletten insanlarla huzur içinde yaşamak istediklerinin altını çizen Ortaçer, “Irkçı kafalar zaten kendilerinden olmayan her şeye karşılar. Bir zamanlar Yahudilere yapılan şeyler bugün Müslümanlara yapılmaya çalışılıyor. Biz zamanlar Sinagoglara, Musevilerin işyerlerine saldıranlar bugün camilere ve Müslümanların işyerlerine saldırıyor” dedi Bu grubun daha önce de Mültecilere karşı gösteriler düzenlediğini hatırlatan Ortaçer, “Onlar 30 kişi, biz ise Alman sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 500’den fazla duyarlı insan ırkçılığa karşı omuz omuza gösteri yaptık. Biz gelecek nesillere çok kültürlü ve karşılıklı hoşgörü içeresinde yaşanılacak bir Almanya bırakmak istiyoruz. Bu yolda demokratik mücadelemizi yaparken ırkçı mektuplar, tehditler ve düşmanlıklar bize engel olamaz. Herkesi ırkçılarla ortak mücadeleye davet ediyorum” şeklinde konuştu.   Runder Tisch für Toleranz und Demokratie der Stadt adlı derneğin başkanı Henning Möbius da konuyla ilgili “Çok kültürlülük bir zenginliktir ve kentimize gelen herkes hoş geldi. Bizler el ele, ırkçılara karşı demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde açıklama yaptı.