IRKÇILIĞIN ENGELLENMESİ İÇİN İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Murat Ali Blach
DÜSSELDORF- Basın mensupları ile bir araya gelen Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan Almanya’nın Hanau şehrinde gerçekleşen ve “Irkçı Saldırı” olarak Almanya tarihinde yer alacak olan silahlı saldırı üzerine görüşlerini bildirdi.

– Bu olayların artması Türk toplumunu endişeye sevk ediyor!
Başkonsolos Karaarslan, gazetecilerin Hanau’da ki olay ile ilgili görüşlerini sorması üzerine “T.C. Dış İşleri Bakanlığımız bu konuda bir basın açıklaması yaptı. Biz bunu en geniş şekilde burada paylaştık. Her zaman söylediğimiz şey, yabancı düşmanlığı, ırkçılık maalesef artıyor ve bundan büyük bir rahatsızlık duyuyoruz. Bunun engellenmesi için de her şekilde bulunduğumuz ülke makamları ile iş birliğine hazırız, iletişim sürecine hazırız. Bu olayların artması, sıklaşması Türk toplumunu burada endişeye sevk ediyor. Şunu söyleyeyim sadece Türk toplumunda değil, Alman vatandaşları da bundan rahatsız. Bizim temaslarımızda bunu sıklıkla gündeme getiriyorlar. Bunun son olmasını diliyoruz, tekrarlanmamasını diliyoruz. Ama sonuna kadar açık yüreklilikle bu konuları bütün tarafların konuşması gerektiğini de inanıyoruz.” söyleminde bulundu.

– Alman makamlarının da bu konuda gösteri izinlerine çok süratli şekilde onay vermesinden memnunuz.
Gazetecilerin, “Bu olaylar hakkında sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlarımıza bir öneriniz var mı?” sorusuna karşılık Karaarslan: “Bizim burdaki sivil toplum örgütlerimiz itidalli (aşırı olmama, ölçülü) davranıyor, soğuk kanlı davranıyor. Provake edici şekilde yaklaşmıyor olaylara. Ama elbette bu yaşanan ağır bir durum. Burada onların da bir araya gelerek tepkilerini koymaları kaçınılmaz ve anlamlı. En son olarak Alman makamlarının da bu konuda gösteri izinlerine çok süratli şekilde onay vermeleri, anlayışlı davranmalarından da ayrıca memnunuz.”