Irkçılığın geldiği nokta

blank

Arabanı alırım ama sen hakiki Belçikalı mısın?  BMW’sini satmak için internete ilan veren Türk kökenli Zafer Yıldırım, bir alıcının akla hayale gelmeyecek sorularıyla taciz edildi

Halil Uygun

BERİNGEN – Belçika’nın Beringen kentinde ikamet eden Zafer Yıldırım adlı Türk, satışa çıkardığı otomobilini internet ortamında paylaşınca filmleri aratmayacak bir ayrımcılık ve ırkçılık vakasıyla karşı karşıya kaldı. Başından geçenleri gazetemize anlatan Zafer Yıldırım, “BMW marka aracımı satmak için internette araba satış sitesine ilan verdim. Bir Belçikalı kadın ilanımı gördü. Ardından e-mail atarak ‘Siz hakiki Belçikalı mısınız?’ diye sordu. Ben de e-postayı görünce ‘Hakiki Belçikalı ile ne demek istiyorsunuz? Bunu anlamadım” diye cevap verdim” şeklinde konuştu. Bunun üzerine bir mail daha geldiğini kaydeden Yıldırım, “Mailde, ‘Belçikalı ile kastım beyaz renkli, Belçika’da doğmuş, annesi, babası, hatta dedesi, ninesi Belçika doğumlu kişilerdir. Karışık kan grubu olmayacak. Beni yanlış anlamayın, ben yabancı kökenlilerle ticaret yaptığımda hep zarar ettim. Bu yüzden sadece hakiki Belçikalılar ile alışveriş yapmak istiyorum’ yazılıydı. Ben de Türk kökenli Belçikalı olduğumu söyledim, yurt dışında doğan Belçikalıları Belçikalı olarak görüp görmediğini sordum. İnsanları dini, ırkı, dili ve rengiyle ayırmanın hiç de hoş olmadığını yazdım. Bu yazışmalardan hoşnut olmadığımı, ayrımcılık ve ırkçılığın bertaraf edilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini de not düştüm” bilgisini verdi.

SİYASİLER BUNU GÖRSÜN

Belçika’da ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele konusundaki bakanların “Yabancı kökenliler, ayrımcılık ve ırkçılık olaylarını abartıyorlar. Delilsiz konuşuyorlar” sözlerini unutmadığını belirten Yıldırım, “Ayrımcılık ve ırkçılık halen mevcut. Bunu inkâr edenler de var. Ama elimde resmi mail bilgileri var, Belçikalı bayan araba satıcısı olarak ismimi satış bilgilerinde ismim yazıldığını görmesine rağmen hakiki Belçikalı mısın diye sorması düşündürücü değil mi? Kalp kırıcı olmadan kendisine düzgün bir şekilde mail attım. Söz konusu Belçikalı hakkında ayrımcılık ve ırkçılık ile mücadele eden kuruma suç duyurusunda bulundum. Kurum suç duyurumu inceledi ve delillerin olması nedeniyle suç duyurusu dosyası açılmasını onay verdi. Bundan sonra gelişmeleri bu kurum takip edecek. Suç duyurusunda bulunmam bir maddi gelir elde etmek için değil. Sadece insanlar arasında ayrımcılık ve ırkçılığın son bulması içindir. İnkâr edenlerin kulağını küpe olsun” şeklinde konuştu.