İş ve siyaset dünyası yemekte buluştu

Pandemiye rağmen DTGB iş ve siyaset dünyasını “Yeni Yıl Yemeği”nde buluşturdu

Hüsamettin Özkan

KELSTERBACH – Rhein-Main bölgesinde faaliyet gösteren ve Merkezi Rüsselsheim’da bulunan Türk Alman İşadamları Derneği (DTGB), iş dünyasındaki organizasyon ve faaliyetlerin minimuma inerek durma noktasına gelmesine rağmen klasik hale gelen yeni yıl yemeğiyle iş ve siyaset insanlarını bir araya getirerek “Yeni Yıl Yemeği” geleneğini sürdürdü.

Bölgenin en gözde mekanlarından olan Kelsterbach kasabasındaki Congersium konferans ve düğün salonu tesislerinde gerçekleşen yeni yıl yemeğine Frankfurt Başkonsolosu Edrem Tunçer, Ekonomi Ataşesi Tansu Günendi, Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Almanya şube başkanı Ferruh Parmaksız, SPD Hessen Eyalet milletvekili Turgut Yüksel, CDU Hessen Eyalet milletvekili İsmail Tipi, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş, IHK Darmstadt Meclis Üyesi Mehmet Kocagöl, Müsiad Hessen Başkanı Muhsin Kıdık, UID Hessen Başkanı Erkan Arslan, Rüsselsheim Ticaret Derneğinden Hakan İnoğlu ve iş dünyasından çok sayıda seçkin davetli katıldı.

20 yıldır Rhein-Main bölgesinde faaliyet gösteren Türk Alman İşadamları Derneği (DTGB)’nin Yeni yıl yemeğinin sunuculuğunu Teyfik Özcan yaptı. Toplantının ilk bölümünde misafirlere izletilen DTGB’nin misyonu, vizyonu ve bugüne kadarki faaliyetlerini özetleyen belgesel kalitesindeki video misafirlerin beğenisini kazandı. Yaklaşık 150 davetlinin katıldığı Programın selamlama ve açılış konuşmasında DTGB Başkanı Turgut Sezgin, bu seneki bu programın önceki senelere göre daha özel anlamlar ifade ettiğine dikkat çekerek, “Birincisi bu programın aynı zamanda DTGB’nin 20. kuruluş yıl dönümü olması bakımından özel bir anlam bulunuyor.

İkincisi Türkiye’den Almanya’ya iş gücü anlaşmasının, yani göçün 60. yılı olması bakımından özel bir manası var” dedi. Başkan Sezgin konuşmasının devamında, “Aramızda 60 yıllık hikayenin kahramanı, göçün ilk temsilcilerinden büyüklerimiz de var. 60 yıl önce Almanya’ya ilk gelmenin zorluğunu iliklerine kadar yaşayan büyüklerimize Türkiye ve Almanya ekonomisine katkılarından dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Son iki senede Corona salgınının dünyanın her yerinde başta sağlık ve ekonomi olmak üzere hayatın bütün alanlarında verdiği hasar hepimizin malumu. Hepimiz, maddi, manevi bu hasardan payımıza düşeni aldık. Yakınlarını, tanıdıklarını kaybedenlerimiz oldu. Kısacası bu salgında büyük bedeller ödedik. Bundan sonra bedel ödemeyeceğimiz, zorlukları birlikte aşabileceğimiz yeni bir yıl temennisiyle bütün Türk ve Alman dostlarımızın, üyelerimizin ve iş insanı arkadaşlarımızın yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Daha sonra programın muhtevasına uygun olarak CDU milletvekili İsmail Tipi, SPD milletvekili Turgut Yüksel, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Almanya şube başkanı Ferruh Parmaksız kısa birer konuşma yaptılar. Yemekten önce programın final konuşmasını yapan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer: “Sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Pandemiye rağmen bu organizasyonu düzenleyen DTGB’ye ve başkan Sezgin’e teşekkür ediyorum. İçinde bulunduğumuz olağanüstü şartlar gereği birlik, beraberlik ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bunu sağlayabilirsek ve çok çalışırsak ancak başarıya ve mutlu sona ulaşabiliriz. Şimdiden hepinizin yeni yılını tebrik ediyor, yeni yılda sağlık ve başarı diliyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından misafirlere ikram edilen yemek ile program sona erdi.