İslam karşıtlığı sonunuz olacak

Türk kökenli vekil Tunahan Kuzu, Hollanda Ulusal Meclisi’nde tarihi bir konuşma yaptı, aşırı sağcıların ve İslam düşmanlarının siyaseten kendi kuyularını nasıl kazdığını anlattı

Halil Uygun

ROTTERDAM Hollanda’da göçmen kökenlilerin kurduğu DENK Partisi’nin lideri Tunahan Kuzu, aşırı sağcı ve göçmen düşmanı PVV’yi uyardı. Milletvekili Tunahan Kuzu, azılı İslam düşmanı Gert Wilders liderliğindeki PVV’nin İslam ve yabancılar dışında başka bir konuyla ilgili siyaset yapmadığını belirterek, “Bu gidişat PVV’nin sonu olacak” dedi. Hollanda Temsilciler Meclisi’nde konuşan Tunahan Kuzu, PVV’nin 12 yıldır sadece İslam ve yabancılar üzerinden siyaset yaparak bir yerlere gelmeye çalıştığını ifade ederek, partinin bugüne kadar ülkenin sorunlarıyla ilgili çalışmalarda bulunmadığına dikkat çekti. DENK lideri, aynı zamanda PVV’nin Hollanda toplumuna nefret tohumları saçmaktan başka bir katkısının bulunmadığını söyledi. Kuzu konuşmasında, ırkçı partinin bu gidişle seçmenlerinin desteğini kaybedeceğini sözlerine ekledi.

GRAAF: SİZ DE HIRİSTİYAN OLUN!

Kuzu, “Hollanda da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi inanç özgürlüğü vardı. 16. asırda Portekiz’den Yahudiler Hollanda’ya yerleşti. Hollandalı Protestanlar, Hollanda’nın bir uçundan Hollanda’nın diğer ucuna yerleşti. Bunlar inanç özgürlüğü çerçevesinde oldu. Peki şimdi soruyorum, PVV’li Milletvekili Michael de Graaf, Hollanda olarak geçmişte inanç özgürlüğü mevcut iken neden şimdi sadece İslam düşmanlığı üzerine siyaset yapıyorsunuz?” dedi. Irkçı vekil Graaf ise, İslamiyet hakkında ileri geri konuşmasının ardından, Kuzu’yu yönelik, “Siz de Hıristiyan olun ve sizlerle bir sorunumuz kalmaz” ifadesini kullandı. Daha önce de basında çıkan haberlerde PVV yerel teşkilat üyeleri de aynı konudan şikayetçi olup istifa etmiş, partinin İslam ile yabancılardan başka bir konuya değinmediği ve ülkenin gerçek sorunlarıyla mücadele etmediği belirtilmişti.