İSLAMOFOBİ BATININ EN BÜYÜK AYIBI

UETD’nin Stuttgart’ta düzenlediği iftar yemeğinde konuşan, TBMM Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığını İnceleme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Yavuz; Müslümanlara ayrımcılık yapmaya kimsenin hakkı yoktur. İslamofobi Batı’nın en büyük ayıbıdır” dedi.

Hüseyin Yüce
STUTTGART- Avrupalı Türk Demokratler Birliği (UETD) Stuttgart’ta iftar yemeği verdi. İftar yemeğine; Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ve ve Eşi, SPD Eyalet Başkanı Dr. Nils Schmid, Başkonsolos Muavini Şeref Karafillik ve Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan ile Bölgede faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri katıldı.
İftar programı, UETD Stuttgart şubesi Başkan Yardımcısı Yücel Yazıcı’nın konuşması ile başladı. Konuşmasında PEGİDA ve AfD’nin gelişim trendini değerlendiren Yazıcı, “PEGİDA ve AfD’de de yoğunlaşan ve giderek güç kazanan ırkcı bu hareket bizi endişelendiriyor” dedi. Kundaklanan mülteci yurtlarına da dikkat çeken Yücel Yazıcı, devletin yeterli güvenlik tedbirleri alması gerektiğini savundu.

TÜRK KÖKENLİ MİLLETVEKİLLER ZARAR VERDİ
Alman Federal Meclisi’nin aldığı sözde Ermeni soykırımı kararına da değinen Yücel Yazıcı, “Adaletiyle tanınan ve her zaman mazlumların yanında olan Cedimize atılan bu iftirayı kabul etmiyoruz. Federal Meclis’in aldığı bu karar ile aşırı sağcı ve ırkcı guruplar daha da güç bulacak ve bizlere karşı daha tehlikeli şekilde yönlenecektir. Almanya’da sosyal yaşamın her alanında gözle görülür bir ayrımcılık var. Müslümanlar, oturum müsadesi almak için başvurduklarında bile, müslüman olmaları nedeniyle sorulan sorular ile rencide ediliyorlar” diye konuştu.”Düşünce özgürlüğü konusunda ise, “Almanya’nın bize ders vermesine hiç ihtiyacımız yok” diyen Başkan Yrdımcısı Yazıcı, Avrupalı Türkleri siyasette daha aktif olmaya çağırdı. Yücel Yazıcı, Meclis’teki Türkçe isimli siyasetcilerin faydadan çok zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Baden- Württemberg Eyalet Başkanı Dr. Nils Schmid ise yaptığı konuşmada ağırlıklı olarak Alman Federal Meclisi’nin aldığı Ermeni Soykırımı kararına değindi.Dr. Nils Schmid, “Ermeni soykırımı konusunda konuşmalar bu şekilde sürmemeli. Konuşarak ortak tavır alınmalı” ifadesini kullandı.

İSLAM DİNİ BARIŞ VE KARDEŞLİK DİNİDİR
Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ise yaptığı konuşmada, islam karşıtlığı konusunda kurumsal mücadele edileceğini söyledi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu’nda başkan olarak görev yapan milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Batı Ülkelerinde var olan İslam karşıtlığıyla ilgili komisyonumuz çalışmalarına drevam ediyor. İslamofobiyi insanlık suçu olarak görüyoruz. Hoşgörü, barış ve kardeşlik dini olan İslam’ı şiddet yanlısı göstermeye ve Müslümanlara ayrımcılık yapmaya kimsenin hakkı yoktur. İslamofobi Batı’nın en büyük ayıbıdır” diye konuştu.
Türkiye’de şu an Anayasa’nın olmadığını savunan Ali İhsan Yavuz, bunun “diktatörlüğe mi yoksa eyalet sistemine mi gideceğini bekleyip göreceğiz” dedi. Ayrıca Türkiye’nin temel makroekonomik göstergelerine de değinen Milletvekili Yavuz, yeni kurulan nükleer santralin, Türkiye’nin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde otuzunu karşılayacağını kaydetti. Sakarya milletvekili Ali İhsan Yavuz; “Türkiye’nin dünya barışına katkısı büyük olacaktır. Yeterki biz kendi sorunlarımıxı çözerek, kendi ayaklarımızın üzerinde duralım” sözleri ile konuşmasını sonlandır.