İSPANYA karıştı

İspanya’da yasadışı ilan edilen Katalonya Özerk Yönetimi’nin bağımsızlık referandumunda tansiyon yüksek. Katalanlar oy merkezlerinde nöbet tutarken, İspanya polisi müdahale için hazır bekliyor. İspanyol polisi ve jandarması yasa dışı olduğu açıklanmasına rağmen Katalonya’da bölgesel yönetimin yapmak istediği bağımsızlık referandumuna müdahale etti.

İspanya’nın doğusunda bulunan Katalonya özerk yönetimi, yasa dışı ilan edilen bağımsızlık referandumu için oy kullanma işlemlerinin Türkiye saati ile 10:00’da başlattı.Oy verme saatinin gelmesiyle Madrid polisi de harekete geçti. Katalonya bağımsızlık referandumuna müdahalede bulunan İspanyol polisleri seçim merkezlerindeki sandıkları topluyor.

İspanya'dan Katalonya'ya 10 bin takviye güvenlik gücü

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA BÜYÜK İLGİ

Bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütleri ve Katalonya yerel hükümeti, halka sabah erken saatte oy kullanılacak okulların önüne gidip, uzun kuyruklar oluşturması çağrısında bulundu. Madird yönetimi ise baltalama çalışmalarını sürdürüyor.

blank

10 BİN KİŞLİK TAKVİYE GÜVENLİK GÜCÜ

İspanya İçişleri Bakanlığı ise 10 binden fazla ulusal güvenlik görevlisini önleyici güç olarak Barselona’ya gönderdi. Barselona limanına gelen üç büyük gemide konaklayan takviye güvenlik güçlerinin, 1 Ekim ve sonrasında gerçekleşebilecek olası şiddet olaylarına karşı hazır bekletildiği açıklandı.

blank

İspanya'dan Katalonya'ya 10 bin takviye güvenlik gücü

POLİS SEÇİM MERKEZLERİNE BASKIN YAPIYOR

Barselona’ya Madrid yönetimi tarafındna gönderilen İspanyo polisler, seçim işlemini durdurmak için elinden geleni yapıyor. Farklı bölgelerde müdahalelere başlayan polisler göstericileri durmaya zorluyor, oy kullandırmamak için sandıkları toplamaya çalışıyor ve seçim merkezlerinin önünde etten duvar örüyor.

blank

blank

İSPANYOL GÜVENLİĞİNDEN SERT MÜDAHALE

Madrid yönetimine bağlı polis ve jandarmaların seçim merkezlerine yönelik müdahaleleri devam ederken, seçim merkezlerinin önünde bulunan herke genç yaşlı, kadın erkek olarak ayırt edilmeksizin polis tarafından tartaklanıyor.

blank

Onlardan biri de bu yaşlı çift oldu. Katalan çift oy kullanmak için gittiği seçim merkezi önünde polisler tarafından adeta yaka paça edilerek gözaltına alındı. O görüntülerdeki müdahale oldukça tepki çekti.Bununla birlikte tepki çeken yeni görüntüler sosyal medyada yayılmaya devam ediyor. Görüntülerde polislerin şiddet uyguladığı Katalanların kafalarının yarıldığı, tekme yediği ve ağır yaraldıkları da görülüyor.

KULLANILAN OYLAR TOPLANIYOR

İspanyol yönetimin 10 bin kişlik takviye polis gücü referandumun yapılmaması konusundaki çalışmalarını devam ettiriyor. Şiddet boyutuna taşınan polis müdahaleleri oyların toplanmasıyla sürüyor. Seçim merkezi baskınlarında polisler sandıklardan sonra oyları da poşetlere doldurarak topluyor.

İspanya'dan Katalonya'ya 10 bin takviye güvenlik gücü

BAĞIMSIZLIK YANLILARI SEÇİM MERKEZLERİNDE SABAHLADI

Katalonya özerk yönetim hükümeti ise halka sürekli olarak referanduma katılma çağrısı yapıyor. Katalonya hükümeti, 2 bin 315 yerde oy kullanılacağını açıklarken, bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin başlattığı girişimle, oy kullanılacak yerler arasında bazı okullar da gösterildi.

 

blank

Yaklaşık 200 okula yerleşen bağımsızlık yanlıları, merkezi hükümet güçlerinin müdahalesi ihtimaline karşın okullarda sabahlayacaklarını bildirdi.

 

blank

 

İspanya'dan Katalonya'ya 10 bin takviye güvenlik gücü

Katılımın çok yüksek oranda olması beklenen bağımsızlık referandumunda, evet çıkası duruunda 48 saat içerisinde bağımsızlığın ilan edilmesi bekleniyor.