İŞTEN çıkanların SAĞLIK SİGORTASI

blank

AOK Hessen Ethik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer yayınladığı mesajda, mecburi sigortalılık durumunun bitmesi ve bitirilmesi durumunda ücret ödemeden kadar bir süre hizmet alınacağına açıklık getirdi.

Nachgehender Leistungsanspruch nach § 19 SGB V

Mecburi sigortalılık durumunun bitmesi veya bitirilmesi durumundaki hallere  bağlı olarak ücretsiz hizmet alabilme hakkı:

Mecburi sigorta kapsamında olan bir kişinin, sigortalılık durumunun bitmesi veya sonlandırılması durumunda ücret ödemeden hangi durumularda ve ne kadar bir süre için hizmet alabilirler?

Hizmet alım süresi en fazla bir aylık bir süre ile sınırlandırılmıştır. Bu süre üyelik süresinin bittiği günden itibaren hesap edilmektedir.

İlgili şahıs, bu bir aylık süre zarfında çalışmaması, mini job bile yapmaması gerekir veyahut aile sigortası üzerinde hizmet alma imkanı var ise, o vakit o sigortanın yaptırılma önceliği vardır.

Üyelik süreci ölüm ile sonlandırılmış ise, aile sigortası kapsamında bulunan kişiler en fazla sağlık ve bakım hizmetlerinden bir aylık süre dahilinde istifade edebilirler.

Şayet sigortasızlık durumu bir aydan fazla olması durumundan o vakit, Obligatorische Anschlussversicherung / Bağlayıcı yani zorunlu olan ara sigorta türü hayata gecirilir.

 

Bir örnek ile anlatalım:

Çalışan bir kişinin iş akti 31.03. sonlandırılıyor.  İşsizlık parası için başvuruda bulunmuyor, 25.04. tarihi itibari ile yeni bir işe başlıyor.

Sonuç:

Bu kişinin 01.04. ile 24.04 arasındaki sigortasız kalmış olduğu süre bir aylık sürenin altında kaldığından vede. 25.04. tarihi itibari ile yeniden işe başladıığı için hiç para ödemeden o süre zarfında sağlık hizmetlerinden istifade edebilir ve bunlar için para ödemesine gerek yoktur.