İstikbal Mobilya’dan camilere maske bağışı

 

blank

Murat Pehlivan
DUİSBURG- Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi Duisburg şehrinde de mağazası olan İstikbal Mobilya Camilere Kovid-19 Korona virüs nedeni ile yüz koruyucu maskesi hibe etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dortmund şehrinde cami ve çeşitli derneklere 8 bin maske hibesi yapan İstikbal Mobilya Dortmund, Köln ve Duisburg Mağazaları sorumlusu Mustafa Kudret Saray Dortmund şehrinin SPD Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Milletvekili Volkan Baran’ın girişimleri ile Camilere 8 bin maske hibesi yapmak üzere Duisburg şehrine de getirdiler. Maske hibesinde kendilerine yine SPD Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Milletvekili Frank Börner, Duisburg Alt-Hamborn SPD Grubu Üyesi Muhammet Keteci’de eşlik ettiler. Hibenin ardından Cami Cemiyeti Başkanı Yusuf Aydın ziyaretçilere camiyi gezdirip, cami tarihi, yapım aşaması mimari özellikleri ile ilgili kısa bir sunum yapıp, Duisburg Merkez Cami’sini simgeleyen çeşitli ufak hediyeler takdim etti. Ardından ziyaretçiler ve dernek başkanları gazetemize ziyarete ve Korona sürecine dair önemli açıklamalarda bulundular.

FAHİŞ FİYATLARI GÖRÜNCE BAĞIŞ YAPTIK
Hibe esnasında gazetemize konuşan İstikbal Mobilya Dortmund, Köln ve Duisburg Mağazaları sorumlusu Mustafa Kudret Saray “Aslında biz hatırı sayılır maskeyi ticari amaçlı almıştık. Çevrede maskelerin anormal derecede fahiş fiyatlarda satıldığını görünce insanlara yardım amaçlı bağış yapalım dedik. Camilerin ibadete açıldığı açıklanınca Sayın Volkan Baran ile yaptığımız istişare ile insanlara ulaşmanın en kolay yolunun bu olduğunu düşündük. Biz aslında teravih namazlarında insanlara tek tek ulaştırmak istedik ama maalesef teravih namazı ibadeti olmayacağı bilgisi gelince Dortmund’ta olduğu gibi bölgenin üye sayısı en çok olan Cami’si, Duisburg Merkez Cami’sine verdik. Onlarda diğer Camilere orantılı bir şekilde ulaştıracaklarını ifade ettiler. Aynı uygulamayı Köln şehrinde de yapacağız“ dedi.

FIRSATÇILARI DEFTERİN BİR KÖŞESİNE YAZIN
Dortmund şehri Eyalet Milletvekili Volkan Baran yaptığı konuşmada; “ Bizler sosyal ülke olarak doğru bir ülke de yaşıyoruz. Ama bunun yanında da insanların da sosyal olması da önemli. Maalesef bu salgını fırsata çeviren insanlar var. 4.99’a alınan 50 adet maskeyi, 50 ila 100 Euro arası satarak inanılmaz kar etmek amacı güden insanlar var. Fırsatçıları defterin bir köşesine yazın. Bunun yanında da insanlar bu korona krizinde birlik ve beraberlik örnekleri gösterdiler. Bu birlik ve beraberliğin hep böyle devam etmesini diliyorum.

KORONA TEHLİKESİ AŞI BULUNCAYA KADAR GEÇMEYECEK
Demokrasi gereği insanların özel yaşantıları düşünülerek bazı yaptırımlara hafifletme getirildi. Sizin aracılığınız ile tekrar vurgu yapmak istiyorum. Korona tehlikesi henüz geçmiş değil. Asi bulununcaya kadar da geçmeyecek. Maalesef çok çok fazla gevşeme oldu. ABD, İspanya ve İtalya gibi örnekleri göz önünde bulundurmalıyız. İnsanlarımız sosyal mesafe ve hijyen konularına aşı buluncaya kadar çok dikkat etsinler lütfen“dedi.

BÖRNER : RAMAZAN AYI OLMASINA RAĞMEN İNSANLAR KURALLARA UYUYOR
Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Millet Vekili Frank Börner ise yaptığı açıklamada,” Volkan Bey’e bu organizasyondan dolayı teşekkür ederim. Sayesinde bu bağışı alabildik. Güzel olan bu 8 bin maskenin başka camilere de bağış yapılması. Diğer güzel şey de Ramazan ayı gibi Müslümanlar için çok önemli ay da bile insanların hastalığın yayılmaması için disiplinli kurallara uyması. Kurallara uyulması kurumların birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu gösteriyor. Hep birlikte bu zamanın hızlı geçmesini ve normal hayatımıza dönüp geleneksel şenliklerimizi tekrar yaşamak istiyoruz”dedi.

AYDIN: İNSANLIĞA YARDIM EDEN HERKESE KAPIMIZ AÇIK
Duisburg Merkez Cami Başkanı Yusuf Aydın ise yapılan yardımla ilgili yaptığı açıklamada ziyarete gelen siyasilere ve İstikbal Mobilya KRV Mağazalar Sorumlusu Mustafa Kudret Saray’a teşekkür ederken“ İnsanlığa, insanlara yardım eden herkese kapımız açık. Bizler siyasi düşünceleri, dini, dili, hepsini bir kenar bıraktık. Bizler art niyetli düşünceleri barındırmayan herkesi burada misafir ederiz. Görüyoruz ki bu süreçte insanlar çok güzel bir yardımlaşma içindeler. Bizim ortak paydamız insanlığa hizmet. Gelen bu maskeler camiler ibadete açıldığında camilerimize maskesiz gelenlere hediye edilecek“ dedi.

 

blank