İsveç NATO üyeliği için Tükiye’ye heyet gönderecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Finlandiya ve İsveç askeri ittifak için NATO’nun kapısını çalmıştı. Türkiye iki ülkenin üyeliğine teröre verdikleri destek nedeniyle sıcak bakmazken İsveç hükümeti, NATO üyeliğini görüşmek için diplomatlardan oluşan bir heyeti Türkiye’ye göndermeye karar verdiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde iki ay geride kalırken, Rusya’nın Ukrayna’ya destek veren batı ve İskandinav ülkelerini tehdit etmesi endişelere yol açtı. İskandinav ülkeleri yaşanan olayların ardından askeri ittifaf arayışına girince NATO’nun kapısını çaldı. Üyelik için başvurada bulunan Finlandiya ve İsveç’in NATO‘ya katılması ise 30 üye ülkenin oylaması ile belli olacak.

NATO’nun en güçlü ordularından birine sahip olan Türkiye ise İsveç’in teröre verdiği destek nedeniyle üyeliğine sıcak bakmıyor.

İSVEÇ HEYETİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Ancak NATO üyeliği için iktidar partisinden de destek alan İsveç, ülkenin NATO üyeliğine başvurması yönünde aldığı kararı değerlendirmek için çok yakında Ankara’ya bir heyet göndereceğini açıkladı.

İsveç’in NATO üyeliği başvurusuna karşı Rusya’nın tepkisini de değerlendiren Linde, ”Rusya, havsa sahamızı ihlal etti, bizim Nazi olduğumuza dair dezenformasyon kampanyaları yaptılar. Siber saldırılar artırılacaktır ve sınırımızda bir hareketlilik yaşanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti’nin yönetiminin dünkü toplantısından NATO’ya üyelik başvurusu yapılması kararı çıkmıştı. Bu kararla birlikte mecliste sağ partilerin de desteği ile İsveç’in NATO üyeliğine başvurusuna kesin gözüyle bakılıyor.

‘ÖNCE PKK’YA DESTEĞİ KESİN’

Öte yandan Almanya’nın başkenti Berlin’de, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda, Linde ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG’ye çok açık destek verdiğini vurgulayarak, “Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG’ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden, sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.