İşverenler ve çalışanlar için gelir kaybına “KUG” formülü

 

SPD Almanya Federal Milletvekili Aydan Özoğuz korona krizi sebebiyle çalışma saatlerini geçici olarak azaltmak zorunda kalan çalışanları kısa süreli çalışma ödeneği (KUG) hakkında bilgilendirdi.

“Zor bir dönemden geçiyoruz ve bu güne kadar görülmemiş, yasanmamış bir krizin içindeyiz” giyen Özoğuz : “Çalışanlar işlerini kaybetme kaygısı içerisinde. Bazı işverenler çalışanlarınının saatlerini düşürmekte, bu da sonuçta gelir kaybına sebep olmakta.

Bu sorunlara cevap olarak Federal hükümet bu hafta Kısa süreli çalışma ödeneği, Almancası Kurzarbeitergeld, başvurularını kolaylaştırdı. Belirli nedenlerden dolayı, normal çalışma saatleri geçici olarak azaltılırsa ve kazanç kaybıyla önemli bir iş kaybı meydana gelirse, çalışanlar kazanç kaybını kısmen telafi etmek için kısa kısa süreli iş yardımları alabilirler” dedi. 

Bu olanaktan faydalanabılmek için alttaki şartlar gerekli:

. İş kaybı geçici ve kaçınılmaz olmalıdır. 

. İşverenler, kısa süreli çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar kısa süreli çalışmaları ilgili Agentur für Arbeit kuruluşuna bildirmelidir. 

. KUG başvurusu üç ay içinde (hariç tutma süresi) yapılmalıdır. 

. Çalışanların en az %10’u kazançlarının %10’undan fazlasını kaybetmişse KUG’a hak ka-zanırsınız. 

. Kayıp çalışma saatleri için sosyal güvenlik katkı paylarının %100 geri ödenir. 

. Geçici işçiler de kısa süreli çalışma yapabilirler ve KUG’a hak kazanırlar. 

. Çalışma saatlerindeki dalgalanmalarla ilgili anlaşmaların kullanıldığı şirketlerde olumsuz çalışma süresi hesapları oluşturulmamalıdır. 

KUG 12 aya kadar alınabilir. KUG miktarı, hak kazanma döneminde (takvim ayı) sabit oranlı net ücret kaybına dayanmaktadır ve net ücret farkı için iki farklı fayda oranında verilmektedir. 

. En az bir çocuğu olan çalışanlar için %67 (artan fayda oranı) 

. Diğer çalışanlar için %60 (genel fayda oranı)

Daha fazla bilgi, bildirim ve başvuru formları aşağıdaki adreste başvurunuz:

www.arbeitsagentur.de/unternehmen 

Sorunuz mu var?

Işçi: 0800 4 5555 00 (ücretsiz) 

Işveren: 0800 4 5555 20 (ücretsiz)

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İşverenler ve çalışanlar için gelir kaybına “KUG” formülü için yorumda bulun

    İşverenler ve çalışanlar için gelir kaybına “KUG” formülü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşverenler ve çalışanlar için gelir kaybına “KUG” formülü için ilk yorumu yapabilirsin.