İsviçre’de ayrımcılık zirve yaptı

Kamuoyu araştırması Müslümanların yüzde 82’sinin İsviçre’de ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya çıkardı. Nefret suçlarının başrol oyuncusu ise İsviçre medyası.

İsviçre’nin ‘gfs bern’ araştırma kuruluşu tarafından yapılan “Müslümanlara yapılan ayrımcılık” isimli kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar elde edildi. İsviçre’de yaşayan 350 bin Müslüman’ın yüzde 82’sinin İsviçre’de ayrımcılığa maruz kaldığı belirlendi. Kamuoyu araştırmasında ayrıca İsviçre’de yaşanan ve kayıtlara geçmeyen nefret suçları da ortaya çıktı. “İsviçre’de Müslümanlar ayrımcılığı uğruyor’ ifadesine katılır mısınız?” sorusuna katılımcıların
yüzde 82’si “katılıyorum” beyanında bulundu.

“Irkçılığa karşı mücadelede devletin performansını nasıl değerlendiriyorsunuz”
sorusuna cevap veren İsviçre’deki Müslümanların yüzde 74’ü yetersiz bulduğunu ifade etti. “Müslüman/İslam karşıtlığına karşı İsviçre ne kadar mücadele ediyor” soruna verilen cevaplarda yüzde 80 katılımcı yetersiz olarak gördüğüne işaret etti. “Dininizden dolayı nefret suçu oluşturacak aşağılanma ile karşılaştınız mı?” sorusuna yüzde 35 “evet karşılaştım”, yüzde 48 “karşılaşmadım” cevabını verdi.

BASIN SORUMSUZ
“Yakınlarınızdan dininden dolayı nefret suçu oluşturacak aşağılanma ile karşılaştı mı?” sorusuna yüzde 53 “evet” diyerek önemli bir sonunun varlığına değindiler. “Hangi sebeplerden dolayı ayrımcılık yaşadınız” sorusuna yüzde 85 “Müslüman olduğum için” derken, yüzde 43’ü “milliyetimden dolayı”, yüzde 39’u “etnik kökenimden dolayı”, yüzde 15’i “lisanımdan dolayı”, yüzde 4’ü “sosyal ve ekonomik statümden dolayı”, yüzde 3’ü “cinsiyetimden dolayı” olarak görüş belirtti. “İsviçre’de Müslüman olmayanların Müslümanlara karşı olumsuz bakışında medyanın rolü var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 88’i “evet var’ şeklinde cevap verdi. “İsviçreli politikacılar Müslüman karşıtı bir algı oluşturmak istiyor” sorusuna yüzde 86 katılımcı “evet algı oluşturmak istiyorlar” görüşünde olduğu belirlendi. Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD İsviçre girişimi ile yaptırılan araştırmaya, İsviçre’deki Türk ve diğer Müslüman STK’lar da destek verdi.

 

AA