İyi ki varsın Almanya

Erdal Altuntaş

 

24 Haziran 2018’de Türkiye’de Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu seferki seçimlerde pek fazla heyecan yok. Sürenin kısa olmasından dolayı insanların çoğu seçim havasına bile giremedi. Buna biraz da “Demokratik Almanya”nın seçim mitingleri yasakları eklenince, sakin bir seçim olacak gibi. Gerçi bu yasaklar tüm partiler için geçerli değilmiş diye duydum. Almanya, kendi istediği ve işine gelen partilerin miting ve toplantılarına göz yumuyormuş. İstemediklerine de yasak koyuyormuş. Bu çifte standartı soran olunca da, “Kararlar bölgesel alınıyor” bahanesiyle topu eyaletlere atıyormuş.
“Yok artık, olmaz öyle bir şey” dedirtecek bu iftiraları (!) kim atıyorsa yazıklar olsun!
Burası Demokratik Almanya!

2000-2007 yılları arasında 8’ü Türk 10 kişinin öldürülmesinin arkasından NSU (derin devlet) üyeleri çıktı. Sayın Başbakanımız Angela Merkel, 2012 yılında mağdur ailelere tüm cinayetlerin aydınlatılacağının sözünü vermişti. Devlet ne kadar derinse artık bilemem ama ne Merkel sözünü tutabildi, ne de 7 yıldır devam eden mahkeme sona erebildi.
İşte ben bunun için demokrasinin beşiği Almanya’yı seviyorum. Her yerde özgür ve demokratsın. Hatta o kadar özgür demokratlar ki, 7 yıldır NSU’dan yargılanan ve verdiği ifadelerle ırkçı kurbanlarıyla adeta alay eden, her ağzını açtığında ailelerin yüreğini bir kez daha yaralayan Beate Zschäpe’ye bile hesap soramıyorlar. Bu kadar özgürlüğü de kadına çok görmeyelim. Dedik ya;
Burası Demokratik Almanya!

Geçenlerde bir Alman gazetesinde karikatür gördüm. “Süddeutsche  Zeitung” adlı gazetede çalışan tanınmış karikatürist Dieter Hanitzsch, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun karikatürünü çizmiş. Karikatürde, elinde bir füze olan İsrail lideri, şarkı söyleyerek “Gelecek yıl Kudüs’te” yazıyor. Sen misin çizen. Apar topar işinden kovuldu. Aynı kişi daha önce başka liderlerle ilgili çok daha ağır eleştirilerde bulunmuş, hakaret derecesinde çizimlere konu etmişti. Şanslıymış ki o karikatürleri şefleri görmemiş!!!.
Bunu, basın özgürlüğüne müdahale olarak falan yorumlamayın ha..
Almanya basın özgürlüğü konusunda çok hoş görülüdür. Belki de eleştirinin dozunu az buldukları için adamı işten çıkarmışlardır. Dedik ya;
Burası Demokratik Almanya!
İyi ki varsın Almanya.

Seçimlere geri dönecek olursak; herkes kendini ve ülkesini en iyi temsil ettiğine inandığı partiye oyunu verecektir. Bunun bilincinde olanlara bizim de söyleyecek son sözümüz “Hayırlı Olsun” olacaktır.

 

Xxx

SON SÖZ:
Acınmaktansa kıskanılmak daha iyidir
(Heredot)