İyi yöneticinin özellikleri

blank

Modern ve gerçekten iyi bir yöneticiyi diğerlerinden ayıran nedir? Herkes yönetici olabilir ama her yönetici insanları iyi yönetemez. Çalışanların performanslarının görülmediğini hissetmeleri ve bu nedenle memnuniyetsizlik yaşamaları, yakın gelecekte şirketin başarısını olumsuz etkileyecektir. Unutmayalım ki “mutsuz çalışanlar genellikle şirketten değil yöneticiden ayrılır”. Bu yazımda, sizi bir yönetici olarak sahip olmanız gereken en önemli temel yetkinlikler ve niteliklerle tanıştırmak istiyorum.
Aktif olarak dinleyin: Çoğu işçi, patronunun kötü bir dinleyici olduğunu düşünür. Yöneticiler dinlemek için yeterince zaman ayırsa, günlük etkileşimlerdeki birçok yanlış anlamalar ortadan kalkardı. Birçok yönetici, söylenenleri özümsemek, soru sormak ve onu anlamak yerine, çoğu zaman kısaca dinlemeye ve ardından çalışanın açıklamasını hızla yargılamaya meyillidir. Bu nedenle iyi yöneticiler, fikirleri veya başka soruları olduğunda çalışanlara tüm dikkatlerini verir. İyi dinleyiciler takdirlerini ifade ederler ve böylece güven kazanırlar. Bu şekle değerli bilgiler edinebilir ve yanlış anlamaları önlemek için durumu daha iyi değerlendirebilirsiniz.
Teşekkür edin: Teşekkür kelimesinin büyük etkisi var. Yönetici teşekkür etmeye devam ederse, çalışanın performanslarını gördüğünü ve takdir ettiğini gösterir. Onları iyi hissettirir. O zaman çalışanlar yöneticilerine daha çok bağlanır ve çok çalışırlar.
Çalışanlarınıza özgürlük verin: Birçok çalışan bağımsız olarak çalışmak ve ayrıca kararları kendileri alabilmek ister. Yöneticiler, çalışanlarının sorumluluk alanına giren kararlara sürekli müdahale ederse, bu durum hüsrana yol açar. Sözde mikro yönetim yoluyla ekibinizin olgunlaşmasını engellersiniz ve herkes her şeyi size sorar. İyi yöneticiler, çalışanlarının kendilerine verilen görevlerde özerk çalışmasına izin verir. Tabii ki, bazı kararlar yöneticinin alanındadır.
Çalışanlarınıza güvenin: Çalışanlarınız işlerini yapabilmeleri için uygun niteliklere ve becerilere sahiptir. Öyle olmasaydı işe alınmazlardı. Bu yüzden çalışanlarınıza güvenin ve aşırı kontrolden kaçının. Çalışanlarınıza tam olarak güvenmiyorsanız, onların sorumluluk alanlarını düşünmeli ve muhtemelen onlara başka görevler vermelisiniz.
Görevleri sağlıklı yetkilendirin: Bir yönetici olarak her şeyi kendiniz yapmak istemiyorsanız, görevleri dağıtmayı bilmelisiniz. Görev dağıtımında iki altın kural ise ‘Yalnızca gerektiği kadar kontrol’ ve ‘Sadece işin sonucu kontrol edilmeli, oraya giden yol değil’. Ne kadar kontrolün gerekli olduğunu bulmak için, çalışanlarınızla anlaşmanız ve yeteneklerini mümkün olduğunca doğru değerlendirebilmeniz gerekiyor. Bu zaman alabilir. Delegasyon düzeyini düzgün bir şekilde ayarlamanın tek yolu budur.
Ekibinize iyi bir hata kültürü sağlayın: Birçok çalışan gerçekten iyi olmak ister. Bunun için de hata yapılması gerekiyor. Ama hatalarından dolayı azarlayan ve cezalandıran herkes, onların bir şeyler denemesini ve yeni bir çığır açmasını engeller. İyi yöneticiler, şirketin hata yapmaktan korkmamasını sağlar. Hatalar meydana geldiğinde, asıl endişe, çalışanların onlardan öğrenmesi ve bir dahaki sefere daha iyisini yapabilmesi olmalıdır. Bunun başarılı olması için yöneticiler, çalışanlarını nasıl destekleyebilecek lerini de düşünmelidir.

Bir yönetici olarak sorumluluk almak hiç de kolay değildir. Ve herkes bu pozisyon için uygun değil. Kötü yönetici kaliteli çalışanları şirketten soğutabilir. Bunu engellemek için ciddi bir yöneticilik eğitim kursu gerekir ve yöneticilik uzmanlarından danışmanlık hizmetleri alınması elzemdir.

 

Kerem Erdoğan