İzine gidecekler bu evraklara dikkat

blank

Türkiye’ye tatile giden bir kişinin hastalanması durumunda, aldığı rapor ne şartlarda Almanya’da geçerli olur? AOK Uzman Koordinatörü Necati Suözer’in yazısı.

 

Türkiye´de iş göremezlik raporu ile bilinmesi gereken bilgiler:

Şayet işveren veya işçi ve iş bulma kurumunda ücret alma hakkınız var ise, Türkiye tatili esnasında hastalandıysanız izlemeniz gereken yol haritası şu şekildedir:

  • Öncelikle işvereninizi veyahut İş ajansını en kısa zamanda bu durum hakkında ya telefon veyahut belgegeçer yolu bilgilendirmelisiniz.
  • İş göremezlik raporunu düzenleyen kurum doktoru en fazla 10 gün için düzenleyebilir ve bu rapor yönetici doktor tarafından da onaylanmak zorundadır.
  • Bu raporu düzenleyen kurum, size vermiş olduğu evrakı hiç bekletmeden SGK´nın bir şubesine ulaştırmalıdır. Tatil dahilinde kalmış olduğunuz yerin ve Almanya´daki Yasal sağlık sigorta kurumunuzun adreslerini belirtmeyi unutmayın.
  • Size sunulan raporun bir kopyasını da işvereninize ve İş Ajansınıza göndermeyi ihmal etmeyin.
  • Şayet hastanede yatmak kaydı ile hizmet aldıysanız, o vakit rapora gerek yoktur.
  • İşveren, İş ajansı ve Yasal sağlık sigorta kurumuz için hastanede yattığınız günleri belirten bir evrak yeterli olur.
  • İş göremezlik süresi 10 günden fazla ise, ikinci bir rapor en fazla tekrar bir 10 gün için daha verilir. İşgöremezlik raporu 20 günden fazla olması durumunda heyet yani bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulur. Bu bilirkişi yani heyetin teyit etmiş olduğu rapor SGK´nın bir şubesine ulaştırılmalıdır. Bu rapor sizin üye olmuş olduğunuz sağlık sigorta kurumuna iki dilli olan evraklar kanalı gönderilir.

Türkiye ayağında Sosyal Güvenlik Kurumu´nun kullanmış olduğu evrakların numara ve isimleri:

A/T 15 İş göremezlik hakkında Bildiri

A/T 18 İş göremezliğin sona erdiğine dair Bildiri

A/T 13 Hastane tedavisi hakkında Bildiri

Yukarıda belirtmiş olduğum şekilde rapor alınması durumunda, Almanya´daki yasal sağlık sigorta kurumunuz, raporlu geçirmiş olduğunuz süreleri problemsiz olarak işvereninize veyahut iş ajansına teyit eder. Aksi taktirde bu durum rapor alan kişinin alehine istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bu işlev iki taraflı işlediğinden, Türkiye´den Almanya´ya turistlik amaçlı gelen fakat Türkiye´de çalışan kişiler içinde aynı prosedür geçerlidir.

Almanya´nın bu bildiriler için kullanılan evrakların numara ve isimleri şu şekildedir:

T/A 15 Mitteilung über Arbeitsunfähigkeit

T/A 18 Mitteilung über Beendigung der Arbeitsunfähigkeit

T/A 13 Mitteilung über Krankenhauspflege