İzine gideceklerin dikkat etmesi gereken kurallar !

Yaklaşan izin mevsimi ve her gün değişen yeni korona kuralları/kısıtlamaları/gevşemeleri vatandaşımızı tedirgin ediyor. Geçen yıl tereddüt edip izine gidemeyen birçok kişi bu yıl vatan özlemini gidermek için hazırlıklara başladı bile.

1 Haziran 2021’den itibaren açıklanan PCR testinin belli şartları yerine getirenler için kaldırılması, izine gideceklerin sayısını arttırdı.

Yeni kurallara göre; Avrupa’dan Türkiye’ye havayolu, karayolu veya deniz yoluyla gidişlerde:

1-PCR TESTİ YAPTIRMASI GEREKMEYEN KİŞİLER;
a) İki doz aşı yaptırmış olanlar. (Aşıdan 14 gün sonra geçerli)
b) Son 6 ayda korona geçirenler. Daha önce korona hastalığı geçirip iyileşenler, pozitif olduklarına dair belgeyi göstermeleri gerekiyor. Eğer üzerinden 28 gün (4 hafta) geçtiyse testten muaf olacaklar.
c) Korona olup da üzerinden 6 ay geçenler 1 doz aşı yaptırdıysa tam aşılanmış sayılacaklar. Bunu da aşı defterine yazdırmaları gerekiyor.
d) Johnson&Johnson 1 doz aşı olanlar tam aşılanmış sayılıyor.

2-KİMLER PCR VEYA ANTİJEN TESTİ YAPTIRMALI?
a) Daha önce korona pozitif olmayanlar. Bu kişiler ücretsiz antijen testi veya ücretli PCR testi yaptırarak Türkiye’ye giriş yapabilirler. Kendinizin yaptığı hızlı testler geçerli değil. Antijen test yaptıranların mutlaka „antijen testi belgesi“ alarak üzerinde isim-soyisim gibi şahsi bilgilerinin olması gerekiyor.
b) 6 yaşından büyük çocukların da test yaptırması lazım. (Ailesi aşılı olsa bile)
c) Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak. İlgili belgeleri ibraz edemeyenler uçağa alınmayacak.

3-Türkiye gidişlerinde hiçbir şekilde karantina yok.

4-Almanya dönüşlerinde madde 1’deki şartları yerine getirenler için karantina şartı yok. Ama bu şartları taşımayan kişiler Almanya’ya döndüklerinde;
a) PCR negatif testi ile giriş yapmak zorundalar.
b) 10 gün karantinada kalmaları lazım.
c) 5 gün sonunda negatif test ile karantinadan çıkabilirsiniz.

5-Türkiye girişlerinde Türk vatandaşları için HES (Hayat Eve Sığar) kodu almaları şart.
HES kodu olmayanlar hiçbir resmi işlem yaptıramaz, iç hatlarda uçamaz ve birçok yerde kısıtlamalara maruz olabilirler. HES Kodunu bu www.register.health.gov.tr linkten alabilirsiniz. Yabancı kişiler için zorunluluğu yoktur.

6-Yurt dışında Türkiye’ye giriş yapacaklar, Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekmektedir.
Aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcuların form doldurmasına gerek yok. Uçuş öncesi son 72 saat içerisinde (www.register.health.gov.tr) bu sayfa üzerinden Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekmektedir.

7-Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcuların maske takması zorunludur.
8-Yolcular, Türkiye varışlı uçuşlarda “yolcu bilgi formu” doldurmaları gerekiyor.
9-Kara yoluyla gidenler bütün ülkelerden PCR testi olmadan da transit geçebilecekler. Kapıkule Sınır kapısında ise 1 ve 2. maddedeki uçağa biniş kuralları geçerli olacaktır.
10- Almanya için 7 Haziran’dan itibaren 12 yaşından büyük isteyen herkes aşı randevusu alabilecek. Dijital Aşı sertifikasının ise Temmuz’dan itibaren AB’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Önemli linkler:
Almanya’ya Dijital Giriş Kaydı:

www.einreiseanmeldung.de

Türkiye’ye Giriş Formu :

https://register.health.gov.tr/

HES Kodu :

www.hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes

Bu sayımızda, özellikle arabayla yola çıkacaklar için ÖZEL İZİN EKİ veriyoruz. Post Gazetesi’ni iyi okuyun, izin ekini ve yol haritasını mutlaka yanınıza alınız. Tüm ülkelerin kurallarına uyarak ve dinlenerek seyahat edin. Bizim internet ve sosyal medya hesaplarımızı da anlık olarak takip ederseniz güncel bilgileri orada bulabilirsiniz.

İzine gidenlere güzel ve sağlıklı bir tatil diliyorum.

SON SÖZ:
Gönlü açık olanın
Yolu da açık olur
(Atasözü)

 

 

Erdal Altuntaş/POST Gazetesi Kuzey Almanya Temsilcisi