KABUL KOMPLEKSİ

Yıllardır meşgul olduğum detay konulardan bir tanesidir “KABUL KOMPLEKSİ”! Bu ismi de ben ürettim! Henüz literatürde böyle bir kavram yok, en azından ben duymadım ve görmedim! “ÖVGÜ” kavramının 2 üst seviyesinde diyebiliriz ve bu bir toplumsal hastalık haline gelmiş! Ancak henüz TIP’ta teşhisi konulamamış! İlaç ve ameliyat ile tedavisi olacak bir hastalık değil!
Yani kendini her şartta kabul ettirmek, “ben buradayım- beni görün” anlamında bir gayret! Örneğin çocuklarımız yeterince ilgi göremediğinde çok aktif bir hal alır ve biz büyükler çocuğun o halini “yaramazlık” olarak tanımlarız! Büyüdüğümüzde, ilgiye aç kaldığımızda, çocuk gibi koltukların üzerinde hoplayarak, zıplayarak dikkat çekemeyeceğimizden, kendimizi olduğumuzun dışında farklı kişiliklere büründürerek dikkat çekmeye çalışırız! Bilmediğimiz bir konuda bilirkişi olmaya çalışır, haksız durumda zorla.., olmayan haklılığımızı savunur, ben yaptım oldu dedirtmek için var gücümüzle karşımızdakini ezeriz! Uzun vadede kendi kompleksimizde boğulduğumuzun farkında olmayız! Bir’de yanımızda bizi destekleyen 3-5 yapmacık ve gerçek dışı övgü verenler varsa, kim tutar bizi…? Televizyonda izliyorum bazen, zirvede dediğimiz insanlar bile, bir Bakan’ın verdiği röportajın karesinde yer alabilmek için, yanındakini dirseğiyle kenara itebiliyor! Yani ben buradayım beni görün psikolojisi ile dirsek savaşı veriyor!

İnsanlara olduğunun dışında değil, gerçek övgüler dağıtalım! Çevremize Bilinçli veya bilinçsiz, olduklarının dışında manalar yüklemeyelim. Topa bir kere iyi vurdu diye, sen Messi oldun havasını vermeyelim. Sesi gür çıkıyor diye, senden iyi Milletvekili olur demeyelim! Kısacası insanları içi boş tüpler ile “GAZ’a” getirmeyelim! Sonrasında çevrenin verdiği tarifin üzerine oturmadığını anlayınca, hızını alamayıp, zorla dirsek savaşı vererek karede yer almaya çalışıyor! Faturasını yine biz ödüyoruz.
Yani uçtu mu… bir daha inişe geçemiyor..!
Çocuklarımızı ilgiden mahrum etmeyelim, verdiğimiz ilgiyi dengeli verelim ki, büyüdüğünde kendisini olmadığı kişilik profilleri üzerinden kabul ettirme kompleksine girmesin!

Mustafa Göğüş