KADRİYE ÖĞRETMENE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Hasan Akdoğan
BREMEN – Bremen’de Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri veren Kadriye Tüfek, bir 19 Mayıs günü Samsun’da dünyaya geldi. O gece Kadir Gecesi olduğu için de Kadriye adını aldı. Yıllar sonra, bu yıl, Kadir Gecesi ve 19 Mayıs aynı gün içinde buluşunca Kadriye öğretmenimiz yüzyılda bir denk gelecek bu özel ve anlamlı doğum gününde, çifte mutluluk yaşadı.

TÜRKÇE ÖNEMLİ
“Kaderde bu günü Bremen’ de yaşamak varmış” diyerek duygularını anlatan ve anavatana özlemini dile getiren Kadriye öğretmen “Bremen’ de 1982 yılından bu yana Türkçe dersleri vermekten de çok mutluyum. Türkçe olmayınca, kültürel kopukluk, özüne yabancılaşma başlar. Telafisi zordur. Anadili güçlü olan çocukların Almancası da kaliteli oluyor. Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri’nin normal ders saatleri içinde verilmesi
gerekiyor. Bu uygulama bir dönem sürdü ve devam etmedi” dedi.

BİRLİKOLALIM
Milli ve dini bayramların birlikte kutlanması gerektiğini bildiren Kadriye öğretmen, “Toplumsal birlikteliğimiz açısından çok değerli bu günler, her türlü görüşün üstünde tutulmalı. Ortak paydamız olmalı” ifadesini kullandı. Velilerimize de seslenen Kadriye öğretmen, “Çocuklarının eğitimi için çok özverili olsunlar, Türkçemizi sevdirsinler, Türkiye’mizi anlatsınlar. Almancayı da iyi öğrensinler” diye tavsiyelerde bulundu.