Kahraman Erkin’e başkan teşekkürü

Kâmil Yılmaz FRANKFURT
Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, okulda aldığı ilk yardım eğitimiyle bir kişinin hayatını kurtaran 14 yaşındaki Erkin Özsoy’a bizzat teşekkür etti. Kendisinin bir  “Kahraman” olarak nitelendirilmesinden mahcup olduğunu dike getiren Erkin ve annesi Nesil Özsoy’u makamında ağırlayan Feldmann, “Bu alçak gönüllüğün senin saygınlığını daha da artırıyor. Ama büyük baban ve annen için sen bir kahramansın. Her ikisi de, haklı olarak seninle gurur duyuyorlar” şeklinde konuştu.  Frankfurt’ta Heinrich-von-Gagern Lisesi’nde öğrenim gören Erkin Özsoy, bu yaz kalp krizi geçiren büyük babası Hasan Birdal’ın yaşamını yaptığı kalp masajı ve suni teneffüsle kurtarmıştı. Yaptıklarının gayet normal olduğunu ifade eden Erkin Özsoy, “O an ne yapmam gerektiğini tam olarak biliyordum. Ama bunu gerçekten yaptığımı ve onun hayatını kurtardığı ise, ancak birkaç gün sonra tam olarak fark edebilmiştim” dedi.

BİRÇOK YETİŞKİN BİLE BAŞARAMAZ
Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Feldmann, “böyle bir şeyi birçok yetişkin kişi bile başaramaz” diyerek övdüğü olay şöyle gerçekleşti: Erkin, olay gecesi çok sevdiği büyük babasının evinde kalıyordu. Gece yarısı büyük babasının inlemelerini duyunca, yanına gidip “iyi misin?” diye sordu. Normalde bu soruya hep “iyiyim” cevabı alan Erkin, büyük babası bu kez “hayır” deyince, acil bir durumun söz konusu olduğunu anladı. Hemen büyük babasının nabzını kontrol etti ve kalp atışlarının normal olmadığını fark etti. Ardından telefona sarılıp, acil servisi aradı ve adresi vererek bir ambulans istedi. Ardından da annesini arayarak, bilgilendirdi. Büyük babasının hayatını kurtaran şey ise Erkin’in ambulans eve gelene kadar yaptıkları. Hiç tereddüt etmeden büyük babasına kalp masajıyla suni teneffüs yapmaya başladı ve bunu ambulans gelene kadar sürdürdü. Daha sonra ambulansla hastaneye kaldırılan büyük baba, ameliyata alındı ve kalbine 3 stent takıldı. Erkin, yaptıkları için ilk övgüyü ambulansla eve gelen ilk yardım doktorundan aldı. Doktor, Erkin’e yaptığı “reanimasyon” la büyük babasının hayatını kurtardığını söyledi.

HAYAT KURTARMAYI OKULDA ÖĞRENDİ
14 yaşındaki lise öğrencisi, bunları olaydan birkaç ay önce okulda verilen ilk yardım kursunda öğrenmişti. Okulun sağlık biriminin Kızıl Haç’la birlikte (DRK) yürüttüğü proje kapsamında, 8’nci sınıf öğrencilerine ilk yardım kursu veriliyordu. Erkin, başlangıçta bu kursa gitmek istememiş, ama daha sonra fikrini değiştirerek katılmış. Diğer öğrencilerle birlikte ilk yardım önlemlerini, acil durumlarda nasıl kalp masajı ve suni teneffüsü yapılacağını büyük zevkle öğrenmiş. Annesi Nesil Özsoy, oğlunun kurstan sonra eve geldiğinde gururla “artık bundan sonra hayat kurtarabilirim” dediğini hatırlıyor.

TÜM OKULLARDA ÇAĞRI
Başkan Feldmann’ın kendilerini makamında ağırlamasından memnun olan Erkin ve Nesil Özsoy, bu olayın ilk yardım kurslarının önemini gösterdiğine işaret ederek, tüm okullarda benzer projelerin gerçekleştirilmesi çağrısında bulundular. Anne-oğul Özsoy’larla aynı fikirde olduğunu belirten Feldmann da şunları söyledi:

“Öğrencilerin böyle kurslara katılmasının ne kadar iyi bir şey olduğu görülüyor. Büyük babanın başına gelenler, bir insanın sağlık durumunun ne kadar kısa süre içinde kötüleşebileceğini gösteriyor. Sevgili Erkin, ama ne güzel ki, sen oradan ne yapman gerektiğini biliyordun. Acil bir durumda ilk yardım önlemlerinin gereğinin yapılması öyle kolay bir şey değil. Bunu birçok yetişkin insan bile başaramaz. Yardım edebildin ve dahası büyük babanın hayatını kurtardın. Bunu çok muhteşem bir şekilde başardın”.