KAHRAMAN MUSTAFAM UNUTULMASIN

Raylarda can veren kahraman Mustafa Alptuğ’un kederli annesi Yasemin Sözen, Alman devletine seslenerek, “Onun adını yaşatalım. Olay da doğru şekilde yansıtılsın” dedi

 

Frankfurt tren istasyonunda, raylara düşen evsiz bir Alman’ı kurtarmak isterken trenin çarpması sonucu hayatını kaybeden Mustafa Alptuğ Sözen (17), memleketi Aydın’ın Nazilli ilçesinde toprağa verildi. Sözen’in cenazesi, Koca Cami’de kılınan namazın ardından Eğriboyun Mezarlığı’nda defnedildi. Baba Ejder ve anne Yasemin Sözen’in gözyaşı döktüğü cenaze törenine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve çok sayıda vatandaş katıldı. Frankfurt’ta laborantlığa yönelik meslek eğitimi gören Mustafa Sözen, evine gitmek üzere tren beklediği sırada, bir kişinin rayların üzerine düştüğünü görmüş, kurtarma esnasında istasyona giren trenden kaçamayarak can vermişti.

AİLEYE SAATLERCE ÇİLE ÇEKTİRİLDİ
Bu arada Alman yetkililerin, tüm ısrarlara rağmen 4 saat bilgi vermemesi üzerine Sözen ailesinin saatlerce oğullarını tren garında beklediği ortaya çıktı. Diğer oğlu Arda’ya sarılarak teselli olmaya çalışan baba Ejder Sözen, “Vatanını, milletini seven iyi bir kişiydi. Kendini başkası için feda etti. O, Türki milletini doğasında olan bir şeyi gösterdi. Yaratılanı, Yaradan’dan ötürü sevmek lazım, işte Alptuğ bunu yaptı. Kendi hayatını hiçe sayarak, başkasının hayatını kurtardı. Alman polisi daha hiçbir şeyi bilmeden önce bunun bir cesaret gösterisi olduğunu söyledi, ama daha sonra şahit ifadeleriyle gerçek ortaya çıktı. Almanya’da yaşıyoruz, çalışıyoruz. Devlete karşı görevlerimizi yerine getiriyoruz. Biz de güvenliğin sağlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE BİR ŞEYLER YAPMALIYIZ
Kederli anne Yasemin Sözen ise, Alman hükümetine çağrıda bulunarak, “Benim oğlumun unutulmasın” dedi. Yetkililere seslenen Yasemin Sözen,  “Olayı doğru bir şekilde yansıtıp, gönlüme su serpsinler. Helal olsun oğluma, aslan oğlum benim. Ben onunla çok gurur duyuyorum. Belki biz bile onun yaptığını yapamazdık. Çocuğum bir Alman vatandaşıydı ama ben onu bizim adet ve göreneklerimize göre yetiştirdim.  oğluma bütün hakkımı helal ediyorum. Onu çok seviyor, onun için bir şeyler yapmak istiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum, herkesten yardım bekliyorum. Oğlum için bir şeyler yapılsın, unutulmasın benim oğlum. Unutulmasın, 17 yaşındaki bir çocuk, 44 yaşındaki adamı kurtarmaya çalıştı. Kendi eti, budu ne?” diye konuştu.

 

İHA