KAHRAMAN TÜRK’E CESARET ÖDÜLÜ

Kâmil Yılmaz
WEİNHEİM – Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Weinheim şehrinde 5 numaralı tramvayda genç bir kadını taciz edene karşı koyan 28 yaşındaki Türk genci Mehmet Efetürk, bu hareketinden dolayı Weinheim Emniyet Teşkilatı tarafından kahramanlık payesi ile ödüllendirildi.

YARDIM EDERKEN MEĞDUR OLDU
Olay 11 Mart 2017 günü gerçekleşmiş, taciz edilen kadına yardım etmek isteyen Mehmet’e aniden saldıran tacizci yüzüne yumruk vurarak yere düşürmüştü. Olayın ardından daha sonra aynı gruba ait olan 9 kişinin saldırısına uğrayan Mehmet, yardım etmek isterken mağdur duruma düşmüş ve ağır yaralanmıştı. Bu saldırıda tramvaydaki bir başka bayanın polise telefon etmesi üzerine bir sonraki durakta inen saldırganlar, polisin araştırmaları sonunda yakalanmış ve mahkemeye sev edilmişti. Bu hareketinden dolayı göstermiş olduğu kahramanlık nedeniyle Weinheim Emniyet Teşkilatı ve Weinheim Belediyesi Suçları Önleme Derneği tarafından onur belgesi ve bir hediye ile taltif edilen Mehmet Efetürk, göstermiş olduğu cesaretten dolayı da büyük takdir aldı.

EMNİYET AKSiYONA DİKKAT ÇEKTİ
Weinheim Emniyet teşkilatı, “TU WAS” (Yap bir şeyler) adlı aksiyon çerçevesinde halkın dayanışma ve yardımlaşmayı destekleme etkinliğine destek vermeye davet ediyor. Birçok vatandaşın kendisini tehlikeye atmadan nasıl yardım edebileceğini bilmediğine kaydeden emniyet yetkilileri, bu konuda polisin 6 emniyet kuralını belirlediğine dikkat çekiyorlar:

1. Ben kendimi tehlikeye atmadan yardım etmeliyim.
2. Diğer vatandaşları aktif yardımda bulunmaya davet etmeliyim
3. Saldırganları iyi takip edip, tekrar tanınması için karakteristik özelliklerine dikkat etmeliyim
4. Acil yardım için 110 numaralı telefonu aramalıyım
5. Saldırıya uğrayan mağdurla ilgilenmeliyim
6. Kendimi olaya şahit olarak bildirmeliyim

Emniyet yetkilileri, kimseden ucuz kahramanlık yapmalarını beklemediklerini, küçük yardımların bile büyük etkileri olabileceğini vurguluyorlar.