Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğünde deprem!

Son dakika deprem haberi! Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Mersin, Adana, Hatay ve Kayseri gibi çevre illerde de hissedildi ve yaklaşık 1 buçuk dakika sürdü. Depremin ardından Türkiye teyakkuza geçti, tüm imkanlar seferber edildi. Bölgede artçı sarsıntılar sürmeye devam ediyor. AFAD, saat 6.30 itibarıyla 3’ü 6’nın üzerinde olmak üzere toplam 66 artçı meydana geldiğini, 7 ilde 76 kişinin hayatını kaybettiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı. İşte bölgelerdeki son durum…

Son dakika haberi: Acil ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini bildirdi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak duyurulurken, yaklaşık 30 saniye sürdüğü belirtilen şiddetli sarsıntı Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay olmak üzere çevredeki birçok kentten hissedildi.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda göçük altında birçok vatandaşın olduğu bildirilirken, bölgedeki artçı sarsıntılar da sürüyor. Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde saat 04.26’da 6.4 büyüklüğünde deprem yaşanmasının ardından, İslahiye ilçesinde de saat 04:36’da 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

76 CAN KAYBI, YÜZLERCE YARALI

AFAD’dan yapılan son dakika açıklamasına göre depremin ilk bilançosu belli oldu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız ise yaralandı.

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VALİ COŞKUN’DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık’ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u arayarak bilgi aldı.

Depreme ilişkin mesaj yayınlayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir.

Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır.

Biz de yaşanan deprem sonrası başlatılan çalışmaları koordine ediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi inşallah hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

DİĞER İL VALİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Valis Coşkun’un ardından Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa valileri ile telefonda görüşerek deprem sonrası durum ve arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana Valisi Süleyman Elban, Malatya Valisi Hulusi Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidini Beyazgül ile de telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerde, depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

 

BAKAN SOYLU: DÖRDÜNCÜ SEVİYE ALARM VERİLDİ

Deprem sonrası son duruma dair açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır” dedi.

“Şu ana kadar 6’nın üzerinde 6 deprem var, en büyüğü 6,6” diyen Soylu, “Şu anda yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda net bir şey söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

“İLETİŞİMİN AKSAMAMASI İÇİN ARAMALARI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPALIM”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı paylaşımda mobil baz istasyonlarının ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirildiğini açıkladı. Sayan, “Depremin yaşandığı/hissedildiği her yerde iletişimin kesintisiz sürmesi için ekiplerimiz çalışıyor. Mobil baz istasyonları ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirildi. İletişimin aksamaması için aramaları mümkün olduğunca internet üzerinden yapalım ve kısa tutalım. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF YIKILAN BİNALARIMIZ VAR”

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Deprem oldu lütfen güvenli yerlere geçelim. Maalesef yıkılan binalarımız var. Rabbim korusun” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Deprem ilimizde de şiddetli hissedilmiştir. Lütfen panik yapmadan dışarıda bekleyelim. Araçlarla yola çıkmayalım. Ana yolları boş bırakalım. Telefonları meşgul etmeyelim Geçmiş olsun” şeklinde paylaşımda bulundu.

ADIYAMAN VALİSİ: BÜYÜK BİNALAR ÇÖKTÜ

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, telefonla bağlandığı canlı yayında bölgedeki son durumu aktardı. Vali Çuhadar, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek büyük binaların çöktüğünü söyledi.

FATMA ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’de sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Şahin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Gaziantep’te de hissettiğimiz şiddetli ve uzun süren bir deprem yaşadık. Gazianteplilerden panik yapmamalarını, AFAD, Deprem Dairesi ve Gaziantep Valiligi’nden gelen bilgilere göre hareket etmelerini rica ediyorum.

Deprem nedeniyle ihtiyaç halinde sıkıntı yaşanmaması için Gazianteplilerin trafiği ve telefon hatlarını yoğunlaştırmamalarını; bildirilmesi gereken konularla ilgili olarak da Gaziantep Büyükşehir 153 hattını aramalarını rica ederim. Allah yardımcımız olsun. Geçmiş olsun.”

DEPREM BİNGÖL’DE DE HİSSEDİLDİ

7,4 büyüklüğündeki deprem birçok çevre ilde olduğu gibi Bingöl’de de hissedildi. Deprem sonrası Bingöllü vatandaşlar sokağa döküldü. Deprem sonrası açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, kent genelinde ciddi bir ihbar almadıklarını, sadece bir iki binada çatlak olduğunu söyledi.